Újra tanulnak élni baleset, műtét után

Mozgásszervi problémákkal küzdő, csontritkulásos, emésztőrendszeri műtéten átesett pácienseket és egyszerre többféle egészségkárosodással élő idős betegeket segítenek jobb életminőséghez a Visegrádi Rehabilitációs Szakkórházban - csodálatos környezetben.

Ötcsillagos környezetben

A rehabilitációhoz szükséges termálvizet a Lepence-patak dunai torkolatának közelében található, 1973-ban létesült termálkútból kapja az intézmény. A rendkívül értékes, 38 °C hőmérsékletű víz igen nagy mélységből, 1300 méterről, geológiailag állandó természeti körülmények közül tör fel. A vizet 2001-ben gyógyvízzé nyilvánították. A Pilisi Parkerdõ bioszféra rezervátumának szívében, Dömös és Visegrád között, a Dunakanyar középpontjában többcsillagos szállodák közelében van a Visegrádi Rehabilitációs Szakkórház. Aki látott már régebbi vagy új fényképet a Dunakanyarról, annak jó tudni, hogy innen, az intézmény területéről készítették azokat - ilyen látványban gyönyörködhetnek tehát az ide beutalt betegek.

Ez egy 230 ágyas rehabilitációs intézmény, aktív ágy nincs, viszont komplex fekvő és járóbeteg-ellátást végzünk - mondja dr. Huszár Sándor orvosigazgató, miközben bemutatja a szakkórházat.

Rehabilitáció 4 osztályon

Az intézmény munkatársai több orvos-szakmai területen nyújtanak rehabilitációs ellátást. A földszinten működik egy 56 ágyas mozgásszervi rehabilitációs osztály, itt elsősorban poszttraumás, ortopéd műtéten átesett és perifériás érbetegségük miatt mozgásszeri rehabilitációra szoruló betegeket kezelnek, beleértve különböző indikáció alapján művégtag ellátására szorulókat is. Ezen az osztályon folyik a korai és programozott stroke és neurológiai betegek rehabilitációja is.

Az első emeleten a 94 ágyas mozgásszervi rehabilitációs osztály található, itt agyi katasztrófán átesett, organikus neurológiai, gyulladásos és degeneratív reumatológiai, poszttraumás, ortopéd műtéten átesett, valamint csontritkulásos törésük miatt rehabilitációra szoruló betegek ellátását végzik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az intézmény 2009-ben elnyerte az UEMS PRM szekciója program (Physical and Rehabilitation Medicine Section and Board of European Union of Medical Specialists) akkreditációját az "oszteoporozisos betegek rehabilitációja" témakörben. Magyarországon összesen 3 ilyen programot fogadott el az Unió. A második emeleten az 52 ággyal működő belgyógyászati - geriátriai rehabilitációs osztályon dolgozók elsődleges feladata a több társbetegséggel bíró betegek önellátó képességének és életminőségének javítása. A komplex rehabilitációs kezelés egyénre szabott kezelési terv alapján történik, hiszen az időskori betegek rehabilitációja szinte minden szervrendszert érint, ráadásul az idősek kezelése azért is igényel speciális szaktudást, mert a gyógyszerek egymásra gyakorolt hatását is figyelembe kell venni. A geriátriával foglalkozó szakemberek a betegek pszichés állapotára is fokozottan ügyelnek.

Szintén a második emeleten, 28 ággyal működik a gasztroenterológiai rehabilitációs osztály, ahol emésztőszervi műtéten átesett, illetve gyomor-bélrendszeri betegségekkel, hasnyálmirigy gyulladással, májbetegséggel, emésztési vagy testsúly problémákkal küzdők rehabilitációját végzik. A gasztroenterológiai rendelőben komplett endoszkópos laboratórium van, kolonoszkóppal, gasztroszkóppal felszerelve..Mivel Szentendre-Dunakanyar kistérségben nincs is más endoszkópos vizsgáló, ezért a járóbetegeket is ide küldik.

A rehabilitációt valamennyi osztályon szakmai csapat (rehabilitációs team) végzi. A team tagjai más-más szakterületről közelítik meg a rehabilitációt (az orvoson kívül például gyógytornász, logopédus, pszichológus), így valósul meg az idős betegeknél különösen szükséges komplex ellátás. Az itt dolgozó orvosok - ahogyan maga az orvos-igazgató is - több szakvizsgával rendelkeznek.

Mindig telt ház van

- Hogy lehet ide bekerülni? - kérdezem dr. Huszár Sándor orvos-igazgatót.

- Elsőbbséget élvez az akut történést, műtétet követő rehabilitációt igénylő beteg. Nagy igény van a korai rehabilitációra:a kórházakból a kezelőorvosok rendszeresen telefonálnak, hogy a náluk műtött, ellátott beteget hozzánk küldenék. Gyakori, hogy a kórházból nem is haza viszik a beteget, hanem rögtön ide hozzák. Ez hasznos, mert a rehabilitáció sikere azon is múlik, hogy milyen korán kezdik el. Célszerű például, ha a csontritkulás miatt csonttörést szenvedett idős emberek műtét után nem haza vagy hosszú időre krónikus részlegre kerülnek, hanem rehabilitációs ellátásban részesülnek. Ha túl sok idő telik el a szükséges kezelések megkezdése előtt, akkor gyakoribbá válnak a szövődmények és csökken a sikeres rehabilitáció esélye.

- Az elsődleges cél az, hogy önellátásra képesen engedjék vissza a beteget az otthonába?

A Visegrádi Rehabilitációs Szakkórház

- Törekszünk a lehetőségekhez képest a legjobb életminőség eléréséhez segíteni betegeinket. Gyakran előfordul, hogy olyan fokú károsodással érkeznek, amely már nem teszi lehetővé a baleset vagy betegség előtti állapot helyreállítását, arra azonban van mód, hogy bizonyos mértékben javítsunk a páciens fizikai és lelki állapotán, szociális és társadalmi helyzetén. A kezelések persze nem érnek véget azzal, hogy az illető elhagyja a kórházat, mert járóbeteg-ellátás formájában folytatjuk a rehabilitációt. Igyekszünk megvalósítani a betegek utánkövetését is. Amennyiben értesülünk arról, hogy egy páciensünk távozása után károsodást szenved, vagy állapota rosszabbodik, újra tudunk segíteni rajta, feltéve, hogy ez szakmailag is lehetséges.

- Olyan is előfordul, hogy nem baleseti ellátás, műtét után van szüksége valakinek rehabilitációra? Akkor hogyan juthat be ide? A háziorvosa küldi?

- Bár - ahogy már említettem - a műtét utáni rehabilitáció előnyt élvez, lehetőség van a fennmaradó helyeken nem sürgős (tervezhető) rehabilitációra szoruló betegeket is fogadni. Örülünk, ha a jól tájékozott háziorvos kezdeményezi a beutalást, de ez csak az első lépés, mert szakorvosi beutalóra is szükség van. Ez akár úgy is történhet, hogy a háziorvos a mi járóbeteg-ellátásunkra küldi a páciensét, és mi adunk neki beutalót a fekvőbeteg-ellátáshoz.

A legtávolabbi fővárosi intézmény

- Kicsit furcsa, hogy ahhoz képest, hogy Visegrádon vagyunk, ez a Fővárosi Önkormányzat intézménye.

- Kórházunk Pest megye határán fekszik, és azt tapasztaljuk, hogy a főváros büszke erre az intézményére, támogatja a fejlesztéseinket. Nem is lenne könnyű helyettesíteni minket: 3-4 szakvizsgával rendelkező orvosaink vannak, gyógytornászok, rehabilitációs terapeuták, logopédusok, pszichológus, szociális munkás, lelki gondozó, speciális dietetikus-szolgálat és fejlett infrastruktúra áll betegeink rendelkezésére - egyszóval ez egy jól felépített intézmény. A Visegrádi Szakkórházban zajló rehabilitáció komplex és szakszerű: az ellátási gyakorlatban ezt az bizonyítja leginkább, hogy az akut ellátó helyekről akkor is sok esetben hozzánk küldik a kollégák betegeiket az aktív ellátás után, ha saját intézményükben is lenne szabad rehabilitációs ágy.

1929. június 3-án Horthy Miklós Munkásszanatórium néven nyílt meg a 160 ágyas intézmény. 1950-ben mint Állami Szanatórium az Egészségügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alá került, melyet 1951-től a Fővárosi Tanács (jelenleg Fővárosi Önkormányzat) vett át. Körbejártuk az intézményt, az orvos-igazgató először a könyvtár-társalgót mutatta meg, ahol napközben előadásokat hallhatnak a betegek az egészséges életmódról, a dohányzásról való leszokásról és a betegségmegelőzésről. Ugyanitt este pihenni, társalogni lehet, illetve a tervek szerint nemsokára internet-pontot alakítanak ki, hogy használni lehessen a világhálót is. A mellette lévő kis tornateremben egyéni és csoportos kezelések folynak. A gyógytornászok egyébként gyakran tartják a szabadban a foglalkozásokat, ha jó az idő.

Az épület új szárnyában az emeleten emelt szintű elhelyezést biztosítanak azoknak, akik ezért részleges térítési díjat fizetnek, vagy magán-egészségbiztosítói tagsággal rendelkeznek. A 2 ágyas, saját tévés, akadálymentesített fürdőszobás "kórtermekhez" szép társalgó van, és az osztályon külön nővércsapat segíti a betegeket.

Egészséges étkezést is tanítanak

A földszinten lévő tágas ebédlőben, két turnusban étkeznek a betegek, illetve a mozgásukban korlátozottaknak szükség esetén a (szobában) kórteremben is feltálalják az ételt.

A gasztroenterológiai rehabilitáció miatt az étkeztetésben komoly dietetikusi szakértelemre van szükség. Az intézmény szakemberei egy fővárosi pályázat révén a korszerű táplálkozási ismeretek tanítását is elvállalták: felnőttek és iskolás gyerekek szerezhetnek egyaránt új ismereteket a kórház falai között, reformételeket kóstolhatnak, és megtanulhatják a megízlelt ételek elkészítését is. A 14 év alattiak étkezési szokásai még befolyásolhatóak, és az intézmény dietetikusai szeretnénk, ha a kórházban kapott tudást később a szüleiknek is átadnák. A betegek 3 héten át 15 fős csoportban sajátíthatják el ezeket az ismereteket, a gyerekek pedig ebédet kapnak, illetve különböző leveket kóstolhatnak.

A háromhetes tanulási folyamat eredményeit is kiértékelik: érkezéskor és távozáskor testösszetétel-analízist végeznek, így nyomon követhető a változás.

Kelj fel és járj!

Minden kezelőágy foglalt a "nagytornateremben", ahol gyógytornászok és speciális gépek segítségével mozgatják át a betegeket, ottjártunkkor is igen jó hangulatban zajlottak a kezelések. A gyógytornára, a víz alatti tornára, a vizes kezelésekre, a masszázsra mind-mind beosztás szerint lehet menni, hogy mindenkire jusson idő. 1996-ban adták át a balneológiai részleget, melynek gyógyvizében szintén tornázhatnak a betegek. Helyben is lehetőség van csontsűrűség-mérésre, ezt a diagnosztikus eljárást a járóbeteg-ellátásban is használják. A mozgásszervi betegségek járóbeteg-ellátása egyrészt a fővárosi betegeket segíti, akik visszajárnak kontrollra, másrészt a Szentendre és Esztergom közötti lakosok, illetve a Duna túlpartján lakók is ide járnak.

Az intézményben pszichológus is van, aki a pszichoterápiás kezeléseket végzi, valamint a több, rendszeresen konzíliumot adó szakorvos között pszichiáter is található.

Az intézményben alapvető követelmény, hogy a rehabilitáció során elért eredményeket különböző módszerekkel, tesztekkel is mérhetővé tegyék. Ennek egyik könnyen megvalósítható módja látszik minden osztály nővérszobájában. A "Timed Up and Go" teszt úgy néz ki, hogy a beteg egy standard széken ül, megadott jelre feláll, elmegy a 3 méter hosszú vonal végéig, ott megkerüli a pontot, visszamegy a székhez és leül. Az ehhez szükséges idő elárulja a beteg mozgáskészségének szintjét.

Ezt a vizsgálatot minden csontritkulása miatt rehabilitációra szoruló betegnél elvégzik a felvételkor és a rehabilitáció végeztével. Az Intézményben sok csontritkulásos beteg gyógyul, a legmodernebb kezelések segítik az érintetteket abban, hogy javuljon az életminőségük, és megelőzhessék az újabb csonttöréseket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.