Bőrkeményedés
Kialakulásának leggyakoribb oka a lábfejet itt-ott nyomó lábbeli. Idővel a bőr felső rétegének megvastagodását, egyéb deformitásokat okoz, ráadásul a megvastagodott bőrt tovább irritálja a cipő. A bőrkeményedés eltávolítása azért is elengedhetetlen, mert az az érzékeny csonthártyát is nyomhatja. A durva sarokdörzsölők, pengék hosszú távon még jobban megerősítik, helyette áztassuk a lábat puhító jojoba- vagy édesmandula- és frissítő citromolajos vízbe. Az elszarusodott hámréteget gyengéden távolítsuk el speciális lábradírral, a makacs területeken használjunk puhító krémet, balzsamot, melyek visszaállítják a bőr vízháztartásának egyensúlyát.
Így válasszunk cipőt: Bizonyosodjunk meg róla, hogy az általában viselt vastagságú zokniban, vagy ha szandálról van szó, mezítláb sem nyom sehol a lábbeli. Ne bízzunk abban, hogy majd itt-ott betörik! Ha már a felpróbáláskor az üzletben nyom, inkább keressünk kényelmesebbet.
Tyúkszem
A tyúkszem egyfajta bőrkeményedés, mely szintén a szoros, kényelmetlen cipő viselése során keletkezik. Drogériákban beszerezhető ecsetelőkkel néhány nap alatt megszabadulhatunk tőle, de kezelhető a vérehulló fecskefű nedvével is. A tyúkszemkarika-filc, nyomásvédő tapasz és szarurétegvédő gyűrű segítségünkre lehetnek a nyomás mérsékelésében.
Így válasszunk cipőt: Ha azt tapasztaljuk, hogy könnyen kialakul tyúkszem a lábunkon, a puha, bőrből készült, betétes cipők vagy gyógypapucsok között érdemes keresgélni, főként nyáron, illetve ha hosszan álldogálunk a munkahelyen.
Bütyök
Amennyiben genetikai hajlam vagy évtizedek alatt rosszul megválasztott lábbeli hatására a láb nagyujja a kisujj felé hajlik el, miközben az ízület és az ujj alapperce kitüremkedik, bütyök keletkezik. A legjobb megelőzni, ha tudjuk, hogy hajlamunk van rá: ilyenkor sokat segíthet a gyógytorna (pl. a lábujjak lefelé irányuló összehúzása és felfelé nyújtása). Amennyiben már kialakult a probléma, az orvos ragtapaszos vagy lábujjsínnel történő rögzítést javasolhat. Kapható már formálható tapasz és lábujjpárna is, melyek segíthetnek megakadályozni, hogy a bütyök továbbfejlődjön.
Így válasszunk cipőt: A bütyök állapotát jelentősen ronthatja a túl magas sarkú és/vagy keskeny orrú cipő. Olyan lábbeli mellett döntsünk, mely sehol nem dörzsöli a felületet és elülső részén bőségesen van hely a lábujjaknak, hogy azokat ne kényszerítse összehúzódásra.
Fáradt, duzzadt lábak
Hiába tökéletes a pedikűrünk, ha közben úgy érezzük, alig fér bele a papucsba a lábunk, annyira meg van duzzadva. Az "ólomlábak" kialakulásának egyik oka a vízvisszatartás: természetes vízhajtók a gyermekláncfű és a csalán, ám ilyenkor érdemes orvossal is beszélnünk a kiváltó okokról. Amennyiben keveset mozgunk, sokat ülünk, a legjobb gyógyír a vádli átmozgatása, a napi 20-30 perces kocogás vagy biciklizés és az esti felpolcolás.
Így válasszunk cipőt: A cél ilyenkor mindenképpen a legfeljebb 2-3 centis, széles sarok és a lábfejet sehol sem nyomó, állítható pántok.
Izzadás
Nem csak a meleg idézheti elő, genetikai hajlam miatt is küzdhetünk vele. A lábizzadásgátló spray-k, hintőporok és hűsítő krémek mérsékelik a kipárolgást. Himalája-sós átdörzsölést követően vegyünk rozmaringolajas lábfürdőt, végül hűsítsük a lábfejet iszappakolással.
Így válasszunk cipőt: legyen a mottónk: semmi műbőr, semmi műanyag, semmi szintetikus bélés.
Az írás megjelent a Nők Lapja Egészség májusi számában.