Szerte a világon október 20-án tartották az oszteoporózis (csontritkulás) világnapját. Magyarországon 1996-ban rendezték meg először, és idén 15. alkalommal került a figyelem középpontjába a "néma járvány", melynek kapcsán a Szépművészeti Múzeumban gyűltek össze az orvosok és az érintettek. Ebben az évben az Oszteoporózis Világnap a Nemzetközi Osteoporosis Alapítvány
A fővárosi eseményen dr. Bálint Géza, a Csont és Ízület Évtizede Alapítvány képviseletében elmondta, hogy mára a csontritkulás civilizációs ártalomnak nevezhető, mellyel 2020-ra a legfejlettebb országok sem tudnak majd megbirkózni. Mint hangsúlyozta, éppen ezért lenne rendkívüli jelentősége a megelőzésnek, illetve annak, hogy adott betegek legalább az első csontritkulással összefüggő csonttörésük után megfelelő ellátást kapjanak.
Prof. Dr. Marton István, az Egészséges Öregedésért Tudományos Egyesület (EÖTE) tiszteletbeli elnöke az eseményen azt hangsúlyozta, hogy a csontritkulás is tipikusan az a betegség, amit odafigyeléssel megelőzhetünk. A megelőzésnek több pillére van: a rendszeres testmozgás és a megfelelő táplálkozás mellett a dohányzás és az alkoholfogyasztás mellőzése is a prevenció részét képezik.
A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy milyen innovatív vizsgálati rendszert vezettek be világszerte egy európai munkacsoport közbenjárására, mellyel a korábbi csontsűrűség-méréssel szemben 50 százalékkal hatékonyabban lehet megállapítani a páciensről, hogy mekkora esélye van az oszteoporózisra az elkövetkező 10 évben. Az ún. frax algoritmus segítségével ugyanis kiszámítható a combnyak törésének, illetve a gerinc, alkar, csípő vagy kulcscsont súlyos oszteoporotikus töréseinek valószínűsége is.
A csontritkulás jelenleg mintegy 200 millió embert érint a világon. Magyarországon ma becslések szerint a népesség tizede, mintegy 900 ezer ember szenved oszteoporózisban. A betegség számlájára hozzávetőlegesen évi 100 ezer csonttörés írható.