Napi egy pohár bor vagy egy-két üveg sör erősítheti egy idősebb férfi vagy nő csontjait, ennél több alkohol fogyasztása viszont gyengíti a csontokat - derül ki a bostoni Tufts Egyetem táplálkozáskutató központjának új kutatásai szerint.
Miközben korábbi vizsgálatok már kimutatták a mérsékelt ivás és a javult csontsűrűség közötti kapcsolatot, a Tufts kutatói kifejezetten "három alkoholtípus, a sör, a bor és a tömény szeszes ital lehetséges hatásaira" voltak kíváncsiak Katherine Tucker, a Tufts epidemiológiai kutatások igazgatójának elmondásai szerint. "Erősebb összefüggést találtunk a BMD és a sörivók között, akik főleg férfiak, és a borivók között, akik többségükben nők, a tömény italt fogyasztókhoz képest."
Tucker és munkatársai szerint a sörben található szilikonnak köszönhető a férfiak magasabb csontsűrűsége. Kevésbé tisztázott azonban, hogy a tömény szeszes italok és a bor miért védi a csontsűrűséget. A kutatók egyúttal kihangsúlyozzák, hogy a túlzott alkoholfogyasztás károsítja a csontokat, és "senki se várja csupán az alkoholtól a csontsűrűség megmaradását."
A vizsgálat eredményeiről az American Journal of Clinical Nutrition számolt be. A Tucker által 2006-ban végzett kutatás során megfigyelték, hogy a cukrozott kóla italok csökkentik a csontsűrűséget az idősebb nőkben, a férfiakban azonban nem.