Úgy tűnik a túlsúly elleni műtét után nem csak alkatunk lesz vékonyabb. A zsírpárnák eltűnésével együtt a csontok is vékonyabbak és törékenyebbek lesznek.
A Mayo Klinika kutatói szerint a gyomor-bypass és más fogyasztó műtéten átesett betegek esetében kétszer gyakrabban fordul elő csonttörés, mint a többi embernél. "Ez különösen aggasztó annak fényében, hogy fiatalokon is végzünk ilyen jellegű beavatkozásokat, akiknek csontrendszere még nem alakult ki teljesen" - nyilatkozta Dr. Shonni Joy Silverberg, a Kolumbia Egyetem munkatársa.
Az ironikus az egészben az, hogy a túlsúly egyetlen jótékony hatása az, hogy megvéd a csontritkulástól. "A túlsúlyosok tehát erősebb csontrendszerrel rendelkeznek, mint a normális súlyú emberek - nyilatkozta Dr. Jackie Clowes, a Mayo Klinika szakértője - A kérdés tehát az, hogy a fogyás valóban tönkreteszi a csontjaikat, vagy a csontok gyengülésével csak szervezetük alkalmazkodik a kisebb testsúlyhoz."
Az Egyesült Államokban közel 15 millió kórosan elhízott (legalább 45 kilogramm túlsúly) ember él. A fogyókúra az ő esetükben önmagában már nem elég. A gyomor-bypass műtétekkel 15-25 százalékos testsúlycsökkenés érhető el, amelynek köszönhetően jelentősen javulnak a beteg életkilátásai.
A Mayo Klinika szakértői szerint az utóbbi tíz évben mintegy 1.2 millió amerikai esett át gyomor-bypass műtéten. A betegek állapotát a műtétet követően ritkán kísérik figyelemmel, ezért a csontrendszer változásaira vonatkozó adatok meglehetősen hiányosak.
Dr. Silverberg szerint a gyomor-bypasson átesett felnőtt betegek csipődenzitása átlagosan 10 százalékot csökken a műtétet követően, ami idősebb korban komoly problémát jelenthet.
A Mayo Klinika szakértői összesen 300 túlsúly elleni műtéten átesett beteg egészségügyi adatait hasonlították össze hasonló korú normális súlyú emberekével.
A szakértők a kérdések tisztázásáig azt ajánlják a gyomor-bypasson átesett betegeknek, növeljék kalcium és D-vitamin bevitelüket, hogy elkerüljék az esetleges csontkárosodás veszélyét.
"Emellett fontos, hogy rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra, ahol az orvosok ellenőrzik csontjaink egészségét és kezelik az esetleges ásványanyag hiányokat" - tette hozzá Dr. Clowes.
Animáció: HáziPatika.com