Azok, akik tinédzserkorukban és később, húszas éveikben rendszeresen, hetente legalább négy alkalommal valamit sportolnak, például röplabdáznak vagy fociznak, megnövelik a csontjaik tömegét, ami csökkenti a csontritkulás esélyét. "Azoknál a férfiaknál, akik növelték a fizikai aktivitásukat 19-24 éves koruk között, nem csak több csontfejlődés volt megfigyelhető, hanem nagyobb csontjaik lettek, mint az azonos korú férfiaknak, akik mozgásszegény életmódot folytattak" - mondta Mattias Lorentzon, a svéd Göteborg Egyetem kutatója.
A kutatásba 833 férfit vontak be, akik a vizsgálatok idején 18-20 évesek voltak. Megmérték a csonttömegüket és megvizsgálták életmódjukat. Öt évvel később is elvégezték ugyanezeket a vizsgálatokat és összehasonlították az eredményeket. "Ez a kutatás rendkívül fontos, hiszen közelebb vihet ahhoz, hogy megértsük, hogyan alakul ki a csontritkulás , és ami még fontosabb, hogyan akadályozhatnánk meg" - fejtette ki a kutató.
A csontritkulás a csontok elvékonyodásához vezet, amelyek ráadásul törékennyé is válnak. Többnyire ötvenéves kor felett alakul ki, és a nők 16 százalékát, valamint a férfiak 4 százalékát érinti. A csontok 25 éves kor felett már nem fejlődnek, és elkezdenek veszteni a tömegükből. A kutatók szerint ezért fontos a tanulmány üzenete a férfiak számára, hiszen ha fiatalon nagyobb a csonttömegük, később a leépülés is kevésbé érezhető.
A tanulmány a oldalain jelent meg.