Fejünkben a csontritkulás ellenszere?

Alapvető különbségeket tártak föl a koponyánkat és a végtagjainkat alkotó csontok között a Londoni Egyetem Queen Mary Intézetében dolgozó tudósok.

CsontritkulásA kutatás alapjául az a közismert tény szolgált, hogy a csontritkulás miatt a végtagjainkat alkotó csontok ellenálló képessége csökken és jóval hajlamosabbakká válnak a törésekre. A csontokat többek között tornával lehet megvédeni, ám a soha nem edzett koponyacsont viszont tökéletesen érintetlen marad a csontritkulásos tünetektől. A kutatók úgy vélték, érdemes kicsit jobban utánanézni, mi okozhatja ezt a szembetűnő különbséget.

A brit szakemberek elsőként szolgáltak magyarázattal is arra, miért mutatkozik ez a különbség a testünket alkotó csontok között, amelyekről a PloS ONE szaklap oldalain számoltak be.

A kutatás során patkányok koponya- és végtagcsontjaiból vettek mintákat, amelyeket tüzetes vizsgálatoknak vetettek alá. Sikerült megállapítani, hogy a csontokat alkotó sejtek már alakjukat tekintve is különböznek. Ezen kívül azt is megfigyelték, hogy az ösztrogének sokkal nagyobb hatást gyakoroltak a végtagok csontsejtjeire, mint a koponyacsont sejtjeire.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók genetikai szempontból is tanulmányozták a kétféle csontsejtet, amelynek során megállapították, mely gének voltak aktívak az egyik, illetve a másik csontsejt-fajtában.

A csontsejtek genomjának közel 4 százaléka mutatott eltérő aktivitást a két csontsejt esetében, ezek között pedig olyan ismert gének is szerepeltek, amelyekről tudott, hogy az egészséges csontok formálódásában játszanak fontos szerepet.

A brit szakemberek szerint ezek a tényezők a csontritkulás kezelésében egészen új távlatokat nyithatnak meg, nem csupán a gyógyítást, hanem a megelőzést tekintve is.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.