A kor előrehaladtával, kiváltképp a nőknél, az egyik leggyakoribb szűrővizsgálat a csontritkulás mértékének megállapítása, mert az idős emberek töréses baleseteinek megelőzéséhez a csontvázrendszer mésztartalmának megállapítása alapvetően fontos. Az eddig alkalmazott módszer drága és nem minden esetben megbízható, ezért a témával foglalkozó orvosok körében nagy érdeklődést keltett a Finn Tudományos Akadémia most nyilvánosságra hozott közleménye, mely új technikai megoldást ígér.
Az akadémia négyéves kutatási programjának egyik témája a csontritkulás mérésének kidolgozása. Finnországban az egészségügyi statisztika nyilvántartása szerint a csontritkulás évente mintegy 40.000 csonttörés bekövetkezésében játszik szerepet. A betegek elsősorban a korosodó emberek közül kerülnek ki, ellátásukra az egészségügyi költségvetésből több százmillió eurót kell évente kiadni.
Jussi Timonen és munkacsoportja évek óta foglalkozik a csontok vizsgálatának témájával. A világszerte használt röntgensugaras technika a csonttömeg becslésére alkalmas, ám nem ad felvilágosítást a csonttörés várható helyére vonatkozóan. A röntgenezésnek veszélyei is vannak, ráadásul költséges, ezért általános szűrővizsgálat céljára nem alkalmas. Az eljárás pontosságával kapcsolatban ugyancsak voltak kifogások.
Timonen professzor és csapata ultrahang használatával méri a csontsűrűséget . Elvileg az ultrahang sokkal költséghatékonyabb eljárás, mint a röntgen, ezért a gyors szűrővizsgálatra alkalmasabb. A gond az, hogy lényegesen érzékenyebb, ezért eddig a mérések nem voltak minden esetben megbízhatóak.
Új módszerük lényege a lézersugár használata. A vizsgált személy bőrére célzott lézer olyan ultrahang-pulzust kelt, amely eljut a csonthoz. Ezzel a technikával nem fordulhat elő, hogy a bőrrel érintkezve a műszer által adott kép pontatlan legyen. A lézer jól irányítható, ezáltal a kép pontos mérést tesz lehetővé.
Eddig az új módszert csak modellkísérletben használták. A kutatók most készülnek a klinikai vizsgálatokra és jelenleg a készülék részleteit teszik alkalmassá arra, hogy az elméleti háttér alapján emberen is megbízható méréseket végezzenek.