Mivel a bőrünk felső rétege, az epidermisz, állhatatosan védi "külső ruhánkat" a kiszáradástól, és egyúttal azt is megakadályozza, hogy szervezetünkbe kívülről idegen anyagok hatoljanak be, a külsőleg alkalmazott kozmetikai szerekkel lényegében csakis a szaruréteget és az epidermisz legfelső rétegét befolyásolhatjuk.
Mit tehetünk?
Ahhoz, hogy bőrünk rugalmas maradjon, a víz mellett rendszeresen szüksége van fehérjére, zsírra, szénhidrátra, ásványi sókra, vitaminokra és nyomelemekre.
A sejtek szüntelen megújulásához nélkülözhetetlen az aminosavak, azaz a fehérjék építőkövei közül tizenegyet képes előállítani maga az emberi test, de az úgynevezett esszenciális aminosavakat - pontosan kilencfélét - a táplálékkal kell bevinnünk. A fehérjék legjobb lelőhelye a sovány hús, hal, szárnyasok, fölözött tej, sovány túró, némi sajt, joghurt. És ne maradjanak ki a szójatermékek, melyek zsírszegény, nagy értékű fehérjét tartalmaznak. Kerülendő: zsíros tejtermékek, fűszeres kolbászok, felvágottak, sózott pácolt húsok.
Vízszükségletünk mintegy három liter naponta. Ennek felét folyadékban tanácsos magunkhoz venni, ihatunk ásványvizet, frissen facsart gyümölcs- vagy zöldséglevet, teát, írót, savót, tejes turmixleveket (az aminosavak miatt igen hasznos), de természetesen csapvizet (akár szűrtet) is, ráadásul korlátlan mennyiségben.
Kerülendő viszont mindenfajta cukros lé és alkohol. De ne legyünk ennyire szigorúak, ha az alkalom úgy hozza, a nyári kánikulában azért egy harmatos pohár hosszúlépéssel bátran csillapíthatjuk szomjunkat.
A szénhidrátok nemcsak az egészség, a szépség szempontjából is a táplálékpiramis alapkövei. Teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérfélék, gabonák (rizs, köles, árpagyöngy) tegyék ki szénhidrát szükségletünk felét, a másik felét zöldségek, gyümölcsök, némi méz adhatja. Kerülendő: fehér lisztből készült tészták, kenyerek, zsíros sütemények, torták.
Bőrszépítő ABC
Aszalt szilva: lassítja az öregedést, aminek az arcunkon is látható nyoma lesz.
Áfonya, alma, citrom: antioxidáns hatása révén a bőr üdeségéért felel.
Búzacsíra: tele bőrvédő E-vitaminnal. Emellett sok létfontosságú telítetlen zsírsavat, lecitint is tartalmaz. Ha jót akarunk bőrünknek, csempésszünk be mindennapi étkeinkbe búzacsírát, búzacsíra olajat.
Élesztő: ősrégi bőrápoló. Bőrtisztátalanságok gyógyítására használták már az ókorban. Mi már tisztában vagyunk vele, hogy a bőrtisztátalanságok oka a B-vitamin hiánya, amiben viszont az élesztő igen gazdag.
Fokhagyma: sok más jó tulajdonsága mellett megvéd a herpesz és bőrgomba ellen is.
Gomba: teljes értékű fehérjét tartalmaz (igaz, nem túl nagy mennyiségben), viszont zsírt egyáltalán nem.
Köles: magas kovasav tartalma látványosan megszépíti a bőrt, a hajat és a körmöt, fluortartalma a fogzománcot védi. Kölesből készült Magyarország 2011-es tortája is.
Lenmag: salaktalanít és tisztít.
Málna: erősebbé varázsolja a hajat és a körmöket .
Panthenol: a szép haj vitaminja gombában, brokkoliban, karfiolban fordul elő.
Retek: kisimítja a bőrt.
Sáfrány: élénkíti a vérkeringést, feszesíti a bőrt, szépíti a hajat. Ne vigyük túlzásba!
Zab: tápanyagokban gazdag szépítőszer. A teljes B-vitamin csoport, továbbá E- és K-vitamin, vas, kobalt, mangán, jód és a szöveterősítő kovasav is megtalálható benne.
Zöld tea: C-és B vitaminokat tartalmaz, ránctalanító, bőrfiatalító hatású .
A cikk a Nők Lapja Egészségben jelent meg.