3 stratégiai lépés a pattanások ellen

A pattanások elleni harc akkor igazán hatékony, ha tudjuk, mivel állunk szemben. Ha értjük, hogy mi az a folyamat, amely a bőrön egy-egy akné kialakulásakor lezajlik, és ismerjük a célzott hatóanyagokat, amelyek ezt gátolják, az eredmények tartósak lehetnek. Milyen stratégiát vessünk be, ha a probléma nem múlik?

A pattanások kezelése komplex dolog, ráadásul számos tévhit kering róla, ami csak megnehezíti a hatékony küzdelmet. Általános mítosz például, hogy a pattanás korfüggő. Ez nincs így, felnőttként is ugyanúgy lehet az ember bőre problémás, mint tinédzserként.

Az okok is sokfélék lehetnek, a közismert és gyakori "hormonális" okokon túl okozhatja többek között a stressz, túlérzékenység akár kozmetikumokra, akár ételekre, fizikai irritáció vagy a szervezetben jelenlévő általános gyulladás.

Ha sikerül kinyomozni a "belső" okokat, mindenképpen jó (sajnos nem mindig derül ki), de a belső okoktól és az életkortól függetlenül a pattanások kialakulásakor a bőrön lejátszódó folyamat mindig ugyanaz, az ezt hátráltató kozmetikai hatóanyagok pedig rengeteget tudnak segíteni akár tinik, akár felnőttek vagyunk.

A pattanások kezelése komplex dolog, és sok tévhit kering a kezeléssel kapcsolatban
A pattanások kezelése komplex dolog, és sok tévhit kering a kezeléssel kapcsolatban

A pattanás kialakulása három fő lépésben

A pattanások elleni hatékony stratégia alapelve, hogy kialakulásuk mindhárom lépését gátoljuk a bőrben. De melyekk ezek a lépések?

Nr. 1 - Eltömődnek a pórusok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A pórus ugyanúgy hámlik és rendszeresen megújul, mint a bőrfelszín. Ha ez nem megy flottul, a hámló sejtek felhalmozódnak és összetapadnak, akkor akadályozzák a faggyú szabad távozását. A problémásabb bőrtípusok ráadásul általában több és sűrűbb faggyút termelnek, mint mások. A sok és sűrű faggyú plusz az elhalt hámsejtek mixtúrája pedig könnyen dugacsot (komedót) képez.

Az aranystandard hatóanyag a pórusfalak hámlásának segítésében a BHA, vagyis szalicilsav (az összetevőlistán salicylic acid néven találjuk), amelyet keressünk otthoni BHA-hámlasztókban 1-2 százalék mennyiségben, enyhén savas, 3-4 közötti pH-értéken.

A pórusok tisztán tartásában segít a retinol is, vagyis A-vitamin, amely pedig a hámló sejtek tapadósságát csökkentve hátráltatja az eltömődést.

A zsírtermelés normalizálásában az igazán hatékony módszereket a vényköteles gyógyszerek jelentik, de helyileg alkalmazva néhány újgenerációs hatóanyaggal, például a Potassium Azeloyl Diglycinate nevű azelain-sav származékkal vagy a Zinc PCA-val némi javulást elérhetünk.

Nr. 2 - A baktériumok (P. acnes) elszaporodása

Az eltömődött pórusok légszegény, de zsírgazdag környezete kiváló táptalajt jelent a Propionibacterium acnes (P. acnes) nevű baktériumnak, amely észlelve a kedvező helyzetet sokasodni kezd.

Ebben a lépésben avatkozik be a nem vényköteles, de patikában beszerezhető Benzoyl Peroxide nevű nagyágyú, amely rendkívül hatékony a P. Acnes baktériumok ellen, de sajnos a mellékhatása sem elhanyagolható (jelentősen szárít és prooxidáns). Gyengédebb lehetőség a nem-vényköteles, 10 százalékos erősségű azelain sav, vagy kellő mennyiségben használva (5 százalék) működhet a teafaolaj is. A vényköteles antibiotikumkezelések is ehhez a lépéshez sorolhatók.

Nr. 3 - Az immunválasz, a gyulladás

A szervezetünk észleli a P. Acnes túlszaporulatát, és fellép ellene. Nagy mennyiségű fehérvérsejtet küld a helyszínre, amelyek csatasorba állnak a baktériumokkal szemben. Maga a látható, fehéres gennyel teli pattanás pedig az elesett baktériumok és fehérvérsejtek tetemeiből áll. Ha nagy a gyulladás, a pórus fala gyakran nem bírja a terhelést, átszakad: így alakulnak ki a nagy dudorok.

Ha értjük, hogy a pattanás gyulladásos betegség, akkor logikusan következik az is, hogy a pattanásos bőr egyben érzékeny is. Kerüljük a túlzottan agresszív lemosókat, az alkohollal teli tonikokat, vagy éppen a túlzottan illatos vagy sok illóolajat tartalmazó kozmetikumokat.

A már korábban is említett BHA vagy szalicilsav gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt is hatékony, a B3-vitamin, vagyis niacinamide legalább 4-5 százalék mennyiségben szintén beválhat az akné ellen. Általánosságban nem fogunk mellé, ha kiegészítőkezelésként keressük a gyulladáscsökkentő összetevőket, mint például a zöld teát, az édesgyökérkivonatot, a panthenolt vagy az allantoint.

Egy igazán hatékony pattanás elleni bőrápolási programhoz törekedjünk rá, hogy mindhárom lépésben működő hatóanyagokat bevessünk, legyünk tudatosak és türelmesek, ha pedig a probléma 8-12 hét után sem múlik, forduljunk bőrgyógyászhoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra