Bosszantó tünet, amit ne vegyünk félvállról

Átlagosan napi 60-100 hajszál elvesztését tekinthetjük normálisnak. Ha ennél nagyobb mértékű a hajhullás, esetleg nem nő vissza a haj, vagy kopasz foltok jelennek meg, akkor érdemes szakemberrel kivizsgáltatni magunkat.

A hajhullás komoly esztétikai kihívást jelent, amely erősen csökkentheti az érintettek önbizalmát. Másrészt bizonyos esetekben éppen ez a tünet hívhatja fel a figyelmet arra, hogy valami nem működik optimálisan a szervezetünkben, tehát semmiféleképpen sem szabad félvállról venni a problémát. A trichológus, vagyis a hajgyógyász az a szakember, aki az okok kiderítésében és magában a kezelésben egyaránt segítséget nyújthat, továbbá betegség gyanúja esetén el tudja irányítani a pácienst a megfelelő szakorvoshoz.

A hajhullás komolyabb problémákra is felhívhatja a figyelmet
A hajhullás komolyabb problémákra is felhívhatja a figyelmet

A 8+1 leggyakoribb ok a hajhullás hátterében

  1. Hormonális változások például a szülést vagy a menopauza időszakát követően. Ilyenkor gyakori jelenség a hajszálak elvékonyodása, ezért a korábbi dús haj tömege jelentősen csökkenhet.
  2. Bizonyos betegségek, például pajzsmirigyproblémák, nőgyógyászati panaszok, hormonális betegségek.
  3. Hajvesztés gyógyszer mellékhatásként is jelentkezhet.
  4. Meghúzódhatnak a hátterében a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok, akár fog- vagy ínygyulladás. Ilyenkor hasznos lehet a góckutatás.
  5. Helytelen hajápolási szokások: túl gyakori, gyengébb minőségű termékkel végzett hajfestés, hajvasalás, a haj túl szoros és gyakori összefogása.
  6. Vitamin- és ásványianyag-hiány, akár egy intenzív fogyókúra miatt.
  7. A fejbőrt érintő gombás fertőzés is nagyfokú hajvesztéssel járhat.
  8. Kezeletlen stressz.

Enyhébb hajhullás esetén gyógynövényeket is alkalmazhatunk a panasz kezelésére.

+1 Demodex atkák jelenléte

„Amennyiben minden más kizárható, és a vizsgálat során is arra jutunk, hogy az atkák jelenlétének tudható be a hajhullás, úgy ennek megfelelően kell megkezdeni a kezelést. Ha a hajhulláson túl a korábban egészséges haj elveszti a fényét, töredezetté válik, viszketni kezd, korpás, érzékeny lesz, esetleg gyulladásos foltokat is felfedezünk, rendszerint kiderül, hogy mindez az atkáknak köszönhető” – mondta el Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, trichológus.

A szakember hozzátette, hogy az atkák jelenléte többféle problémával is összefüggésbe hozható. A Demodex atkák egy csoportja, a Demodex brevis az arcbőrön, a faggyúmirigyekben telepszik meg, az ott található hámsejtekből, faggyúváladékból és a felszaporodott, nemkívánatos anyagcseretermékekből táplálkozik. Nem ritka, hogy pattanásosságot, sőt rosaceát okoznak ezek az apró élősködők. Az atkák másik csoportja a Demodex folliculorum, amely a szőrtüszőkben él, elszaporodva pedig fokozott hajhullást, a fejbőr viszketését, hámlását, érzékenységét, gyulladását, a fejbőr pici pattanásait és a hajszerkezet romlását idézheti elő. Jó hír, hogy meg lehet szabadulni az atkáktól és ezáltal a kellemetlen tünetektől is, de ennek feltétele a gondos, kúraszerű kezelés otthon és a kozmetikai szalonban is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.