Citrus a bőrön
Ha például nyáron egy hűsítő limonádét készítünk, ügyeljünk rá, hogy a gyümölcs levét mossuk le a bőrünkről, mielőtt erős napfény éri, mert csúnya napégés, kiütés, irritáció vagy akár még égési sérülés is lehet a vége. A citromban lévő savak eltávolítják a bőr felső, elhalt hámrétegét, amely így fokozottan érzékeny lesz a napsugárzásra - már egészen kis mennyiségű citrom- vagy limelé is nagyon komoly problémákat okozhat. Ha nyáron citromot facsarunk, tegyük gumikesztyűben, vagy legalább alaposan, szappannal és vízzel mossunk kezet utána.
Parfümhasználat
Bizonyos parfümök és kölnik használata fokozottan hajlamosíthat a leégésre - például azok, amelyek bergamot olajat tartalmaznak, de a levendula és a rozmaring olaja sem jó, ha a bőrön van, amikor napra megyünk. Általános szabály, hogy nyáron nappalra inkább a hajunkra vagy a ruhánkra fújjuk a parfümöt, vagy olyan bőrfelületre, amely biztos, hogy nem érintkezik fénnyel.
Bizonyos gyógyszerek szedése
Bizonyos gyulladásgátlók, amelyek acetaminofent vagy ibuprofent tartalmaznak, segíthetnek enyhíteni a napégette bőr miatt érzett fájdalmat, ugyanakkor az ibuprofent vagy naproxent tartalmazó szerek fokozottan fényérzékennyé is teszik a bőrt, amely így hajlamosabb lesz a leégésre. Az antihisztaminok , bizonyos antibiotikumok és szalicilsavat tartalmazó, aknéra felírt szerek is növelhetik a leégés veszélyét, így ha nyáron ír fel nekünk ilyesmit az orvos, érdeklődjünk a mellékhatásokról.
Túl kevés folyadék fogyasztása
A napégések miatti bőrgyulladás, illetve irritáció folyadékvesztéshez is vezethet, így ilyenkor nagyon fontos, hogy sok folyadékot igyunk. Általánosságban is igaz, hogy a száraz, dehidratált bőr érzékenyebb, gyengébb és hajlamosabb a sérülésekre, napégésre, és sokkal nehezebben is gyógyul - ezért is kell ügyelni a folyadékbevitelre.
Forrás: prevention.com