Jó kezekben, jó bőrben
Orvosi segítséget mindig kérhetünk. Egy-két pattanással sem szégyen elmenni orvoshoz. A túlzott faggyútermelés, a faggyúmirigyek szűk kivezetőnyílásai, a bakteriális fertőzés feltétlenül kezelendő. Az eredmény olykor csak 6-8 hét elteltével válik láthatóvá, az első időszakban akár rosszabbodhat is a bőr állapota, de végül megéri!
A mitesszerek 80%-a fél éven belül 80%-os gyógyulást mutathat, de az is lehet, hogy a terápiát évekig folytatni kell.
Helyi kezelés
A helyileg alkalmazott szerek a házi kezeléseknél írtakkal megegyezhetnek, önmagukban vagy gyógyszeres kezelések mellé. Ilyenkor a külsőleg és belsőleg adott szerek együttes hatását is figyelembe veszi az orvos.
Sokszor elegendő az A-vitamin származék vagy benzoylperoxid magában vagy baktérium ellenes szerekkel (antibiotikummal) kombinálva. Ezek a mirigykivezető nyílásokat szűkítik, és gátolják a baktériumok szaporodását. Ha szükséges, helyileg alkalmazandó antibiotikum tartalmú krémeket is felírhat az orvos. Ezek nem kaphatók recept nélkül. Fontos a kúra idejét betartani, hogy a kórokozók ne válhassanak ellenállóvá (rezisztenssé). A kozmetikus által végzett szakszerű arctisztítással együtt a helyi kezelések nagyon jó eredményeket adhatnak. Az antibiotikumokat belsőleg is alkalmazzák.
Belsőleges kezelés
A belsőleges terápiára 3 gyógyszercsoport szolgál: antibiotikumok, hormonok és a retinoidok. Ezek csak receptre kaphatók, és a retinoid kezelés kivételével helyi szerekkel együtt alkalmazandók.
Az antibiotikumok csökkentik a baktériumok számát, és ezzel minimálisra csökkentik a gyulladásos reakciót. Nem mindegyik antibiotikum alkalmas az akne kezelésére, a hatékony gyógyszer megválasztása, felírása bőrgyógyász feladata. Ezeket tabletták formájában naponta, az előírásokat betartva kell szedni. A kezelés sajnos gyakran hosszú ideig tart, és ismételni kell. A baktériumoknak megvan ugyanis az a számunkra kellemetlen tulajdonsága, hogy ellenállóvá válhatnak, azon kívül a betegség vissza is térhet, és az antibiotikus kezelést nem célszerű huzamosabb ideig alkalmazni.
A faggyútermelés hormonális szabályozása és az androgén hatások ismerete alapján logikusnak tűnik a feltevés, hogy a férfi típusú hormonok hatásának gátlása csökkenteni fogja a pattanások számát. Ugyanezt érjük el akkor is, ha a női típusú hormonokat (ösztrogéneket) viszünk be a szervezetbe. A bőrgyógyász felírhat olyan ösztrogén-, valamint antiandrogén-tartalmú fogamzásgátlót, ami főképp a fokozott faggyútermelést csökkenti. A kúra - akárcsak az antibiotikumos - általában 18 hónapig tart, mellé helyi kezelés is társul.
Ez persze csak nőknél jöhet szóba, a férfiaknál a nemi jellegek kialakulását gátolná a hormonális kezelés.
A retinoid hatóanyag
Ez az anyag természetes A-vitamin származék, így A-vitaminban gazdag ételek fogyasztása után is kimutathatók a vérben, csak sokkal kisebb koncentrációban, mint gyógyszerként adagolva.
A retinoid az akne kialakulásában leginkább szerepet játszó tényezőket befolyásolja. Azaz drámaian csökkenti a faggyú képződését a mirigyekben, csökkenti a baktériumszámot, a gyulladást és a mitesszerek kialakulását is. Az esetek legnagyobb százalékában egyetlen, több hónapos kúra elegendő a gyógyuláshoz. A receptköteles készítményt bőrgyógyász szakorvos írhatja fel, aki nagy körültekintéssel és egyénre szabottan állítja be a szükséges dózist, a megfelelő ideig alkalmazva.
Nyilván sokakban felmerül a kérdés; ha ez ilyen jó, akkor miért nem azonnal ezt írják föl, és használják - szó szerint is - "nyakra-főre", no meg a hátra. Sajnos, mint minden gyógyszernek, ennek is vannak kellemetlen velejárói. Gyakorlatilag mindenkinél ajak-, bőr- és nyálkahártya kiszáradás következik be. A kontaktlencsét a kezelés alatt érdemes szemüvegre cserélni. E kellemetlenségek elviselhetőbbé tehetők különböző hidroaktív, bőrregeneráló, tápláló krémek és ajakír használatával.
Szülőképes korú, szexuális életet élő nőknek kötelező hatékony fogamzásgátlást - rendszerint fogamzásgátló tablettát - alkalmazni a retinoid gyógyszer szedése alatt és azt követően még egy hónapig, mert a gyógyszer magzati károsodást okoz! A retinoid kezelést csak bőrgyógyász szakorvos javasolhatja, súlyos aknés esetekben, hatástalan antibiotikum terápia esetén vagy, ha hegesedés veszélye áll fenn. Ritkán aknéhoz társuló, súlyos pszichés problémák miatt is fontolóra lehet venni.
A kezelés mellett szükségtelen egyéb akne ellenes készítmények alkalmazása. Otthoni használatra a kozmetikus segítségével megfelelő arctisztító szereket érdemes beszerezni: szappan helyett 10%-nál alacsonyabb alkoholtartalmú tonikot, bőrtápláláshoz értékes zsíradékokat (növényi olajokat, ceramidot) tartalmazó, a bőr természetes védelmi rendszerét helyreállító ápolókrémet. További értékes hatóanyagok a kozmetikai kezelés során: a bőrnyugtató hatású azulén, tápláló borágó- és jojobaolaj, hidratáló hialuronsav és epigran. A bőrt érő erőteljes mechanikai hatások kerülendők. A gyantázás, peeling, vákuumos és körkefés gépes kezelések felületi hámsérüléseket okozhatnak.
Nincs reménytelen eset, és nem törvényszerű hegesedés. Nagy valószínűséggel mindenkinek lehet találni megfelelő gyógyszert a pattanásaira. Legfeljebb a költség-haszon, hatás-mellékhatás mérlegét kell meghúzni, de ez már csak a döntés gondja, jobb, mintha egyáltalán nem volna megoldás.
Fényes siker? - a fényvédelemről
Csak átvitt értelemben, mert a siker lényegében minden eddig felsorolt kezelési módszer esetében attól is függ, mennyire fegyelmezetten tartjuk be a fényvédelemmel kapcsolatos előírásokat. Az antibiotikumok közül a tetracyclin csoportba tartozó gyógyszerek, a hormontartalmú tabletták és a retinoid hatóanyagról egyaránt tudható, hogy csak megfelelő fényvédelem mellett biztonságosak. A helyi készítményekkel szemben sem árt az óvatosság: napozás előtt semmilyen lokális szert se tegyünk a bőrre.
Kezeléstől függően a bőr fényvédő pigmenteket is tartalmazó szarurétege vékonyabbá válik, a hám melanintartalma csökken, amelyek miatt a természetes fényvédőképesség gyengül. Fény hatására a védtelen bőrön pigmentfoltok, ún. májfoltok alakulhatnak ki, megváltozhat a faggyúmirigyek működése is.
A napfény okozta károsodások megelőzésére nappalra fényvédő hatású, hidratáló krémet kell használni. A helyi kezeléseket leszámítva a fényérzékenyítő hatás általában az egész testre kiterjed, így nem elegendő az arc és a végtagok védelme. A nyári időszakban napszemüveg használata is ajánlott, és persze le kell mondanunk a természetes vagy mesterséges napfürdőről.
Harc a hegek ellen!
Az eddig leírt kezelések, különösen pattanás megelőző hatásuk miatt jó fegyverek a hegek ellen is. Ha nehezen is, de még kialakult hegeken is lehet valamicskét segíteni. A módszerek tudója a bőrgyógyász-kozmetológus vagy plasztikai sebész. A bőr felső rétegének ledörzsölésével (dermabrasio), valamint lézeres kezeléssel lehet a hegeket szépíteni, eltüntetni. A legfontosabb, hogy csak jó hírű, tapasztalt orvostól várhatjuk a megfelelő kezelést. A lézer és egyéb szépészeti beavatkozások avatatlan kezekben súlyos egészségkárosodásokat okoznak.