A rosacea felismerése nem mindig egyszerű. A tünetek kezdetben többnyire finoman és csak időnként jelentkeznek, majd - főként ha kezeletlen marad a betegség - idővel súlyosbodhatnak. A pontos kiváltó ok máig ismeretlen , ha azonban állandó bőrpírt, fokozott bőrérzékenységet tapasztalunk, esetleg az apró vérerek is láthatóak az arc középső részén, netán pattanásszerű göbök jelennek meg, akkor gyanakodhatunk, hogy rosaceával állunk szemben.
Ha felmerül a rosacea gyanúja, érdemes minél hamarabb szakemberhez fordulni. Súlyosabb esetekben a vényköteles kezelések kiegészítéseként, enyhébb esetekben pedig önmagában alkalmazva sokat tehetünk egy gyengéd, otthoni bőrápolási rutinnal a tünetek visszaszorításáért.
1. A kevesebb sokszor több
Érzékeny, rosaceás bőr esetén az otthoni bőrápolás kulcsa a gyengédség. Nem érdemes azonnal tízféle termékkel nekiesni arcbőrünknek, hiszen minél többféle dolgot alkalmazunk, annál nagyobb a valószínűsége, hogy valami irritációt okoz. Érdemes ehelyett inkább egy minimális rutinból kiindulni: az első pár hétben elég, ha az alapápolási termékek kiválasztására fókuszálunk (lemosó, esti hidratáló, nappali fényvédő). utána jöhetnek azok a célzottabb formulák is, amelyek kifejezetten a rosacea tüneteinek enyhítését szolgálják.
Nemcsak magára a rutinra, de az egyes termékekre is igaz, hogy a több nem a jobb szinonimája. Kerüljük a hosszas összetevőlistákat és a bonyolult, egyszerre túl sok mindent ígérő termékeket. Ha valami plusz van az adott formulában, akkor az bőrnyugtató összetevő legyen.
2. Kerüljük, ami irritál, keressük, ami nyugtat
A rosaceás bőr különösen érzékeny lehet, így szélsőségesebben reagál az irritáló hatású összetevőkre. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy kerüljük az ilyen összetevőket is tartalmazó termékeket. Feketelistás például az alkohol, a csodamogyoró (witch hazel), a mentol, a borsmenta (peppermint), az eukaliptusz, a citrusfélék, és érdemes kerülni az illatanyagokat és az illóolajokat is.
Létezik néhány olyan összetevő is, amelyek alapvetően jót tesznek, rosaceás bőr esetén azonban gyakran problémát okoznak. Ilyen például a kémiai fényvédő, amely helyett inkább az ásványi formulákat (cink-oxidot és titánium-dioxidot tartalmazó készítményeket) érdemes használni. Az AHA-k közül a glikolsav és az erősebb tejsav szintén nem javasolt, de például a mandulasav és a PHA savak kellően gyengédek még a rosaceás bőrhöz is.
Fontos viszont, hogy mindig keressük a bőrnyugtatásra fókuszáló összetevőket, ezek ugyanis segítenek a természetes bőregyensúly helyreállításában és a pirosság csökkentésében. A növényi kivonatok és antioxidánsok között számtalan hasznos összetevőt találunk, ilyen például az aloe vera, az édesgyökér, az allantoin, az uborkakivonat vagy a kamilla.
Ugyancsak az egyensúly helyreállítását és a természetes védőréteg erősítését segítik a keramidok, a koleszterol és a zsírsavak. Ezek nemcsak ellenállóbbá, de puhábbá és tápláltabbá is teszik a bőrt, ezért különösen jól beválnak, ha a rosacea mellett bőrszárazsággal is küzdünk.
3. Egyszer egy elv
Fontos szem előtt tartanunk azt is, hogy a rosaceás bőr fokozott érzékenysége miatt ne próbáljuk egyszerre elárasztani mindenféle jóval se. Ezt az elvet nemcsak azért érdemes betartanunk, mert így a bőrnek lesz ideje megszokni az új formulákat és hatóanyagokat, hanem azért is, mert ha valami mégis irritáló hatást váltana ki, akkor könnyen megfejthetjük, melyik termék volt a ludas a dologban. Egyszerre csak egy új terméket vezessünk be tehát a rutinunkba, még akkor is, ha a termék célzottan rosaceás bőrre való hatóanyagokat tartalmaz. Adjunk neki legalább két hetet, hogy kiderüljön, az arcunk hogyan reagál rá.
Célzottan az alábbi hatóanyagokat érdemes keresünk:
- Azelainsav: vényköteles változatban 15-20 százalékos erősségben, szabadon kaphatóan 10 százalékos erősségben.
- Retinol: segíti a természetes bőrmegújulási folyamatot, valamint hozzájárul a rosaceás akné csökkentéséhez is. Csak alacsonyabb - 0,1-0,3 százalékos - koncentrációban ajánlott.
- BHA és PHA: szintén segít a rosaceás aknén, illetve az esetleges mitesszereken is. Bónuszban pedig nagyszerű gyulladáscsökkentő és bőrnyugtató hatású, ami hosszú távon a pirosság ellen is segítség. Szintén alacsony (1 százalék BHA és 10 százalék alatti PHA) mennyiségben ajánlott.
- Fényvédő: a bőr akkor tud egészségesen működni, ha óvjuk a káros UV-sugaraktól, ezért egy mindennapi, gyengéd fényvédő használata ajánlott. Mivel a rosaceás bőr érzékeny is, keressük a fizikai szűrőkkel működő változatokat, vagyis azokat, amelyeknek aktív összetevői a titánium-dioxid és/vagy a cink-oxid.