Külső-belső ápolás
Legyen világosabb vagy sötétebb, göndör, enyhén hullámos vagy egyenes, problémákra hajlamos vagy teljesen egészséges, rövid, félhosszú vagy hosszú, minden hajtípusnak szüksége van külső és belső táplálásra is. Utóbbit akkor érhetjük el, ha rendszeresen elegendő mennyiségű folsavat, vasat, cinket, ként, szelént, likopint, biotint, E-vitamint, káliumot, kalciumot, szilikátot viszünk be a szervezetünkbe. A lista nem rövid, de megéri még B6-, B12-, és C-vitaminokkal is kiegészíteni, hogy hajkoronánk szép és egészséges legyen.
A megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel mellett persze a külső tényezőkre sem árt ügyelni: télen milyen hidegnek, nyáron mekkora forróságnak, tűző napnak vagy épp erősebb szél vagy légkondi hatásainak tesszük ki kincset érő tincseinket. Egy kis odafigyeléssel máris sokat tehetünk a hajkárosodás megelőzéséért - vagy legalábbis annak csökkentéséért -, illetve helyesen alkalmazott hajápolási praktikákkal is erősebbé, egészségesebbé tehetjük fürtjeinket.
Milyen gyakran és mivel mossunk hajat?
Egyáltalán miért lesz "koszos" a hajunk?
A levegőből rárakodó portól, a fejbőrben termelődő izzadságtól, a faggyúmirigyek termelte zsírtól (ebbe még könnyebben beleragadnak a szennyeződések). A gyakori simogatás sem tesz jót, mert a kezünkkel is elég sok koszt felvihetünk.
Milyen gyakran mossuk?
Az 1800-as évekig még a havi egy hajmosást is elégnek ítélték meg, manapság pedig már sokan mindennap mossák a hajukat. Ez a szakemberek szerint is túl gyakori, a heti egy-két hajmosás épp elég lehet a hajnak.
Milyen sampont válasszunk?
Míg régen beérték a mosószappan és ecetes vagy citromos víz kombinációjával, manapság már sokan igyekeznek a haj- és bőrtípusunknak megfelelő samponnal hajat mosni. Ha tehetjük, válasszunk patikában kapható (a gyógyszerész segítségét is kérhetjük), illetve bőrgyógyászatilag tesztelt, semleges kémhatású samponokat.
Ezen kívül érdemes SLS- és szilikonmentes hajszépítő szereket választani. Az SLS (sodium lauryl sulfate) tisztító- és tisztálkodási szerek hatóanyaga, erős zsíroldó vegyület. Samponok összetevőjeként fokozza a habképzést, ezen kívül fokozott zsíroldó hatása révén képes kibillenteni a bőr faggyútermelési mechanizmusát az egyensúlyából. A szilikon pedig azért veszélyes, mert minden egyes hajmosással újabb réteg rakódik belőle a hajunkra, és ez megakadályozza a kellő nedvességmennyiség és a fontos tápanyagok bejutását a hajba. Ráadásul még erőtlenné teszi és el is nehezíti a hajat. Nem egyszerű szabadulni tőle, nem lehet csak úgy egyszerűen lemosni: meg kell várni, amíg leoldódik a hajtincsekről és a fejbőrről. Ez akár hat hónapba is beletelhet.
A "2 in 1" termékeket nem ajánlja mindenki, mert ezek gyakoribb hajmosást tehetnek szükségessé, de persze mint annyi minden másnál, a samponoknál is számítanak az egyéni igények és tapasztalatok (ami nekünk jó és bevált, lehet, hogy a barátnőnknél nem fog használni).
Hajmosás 10 lépésben
- Hajmosás előtt alaposan fésüljük át vagy keféljük ki a hajat, mert sok szennyeződést már így el tudunk távolítani. Ha egy ideje hajhullással is küzdünk, ez a lépés szintén ajánlott még a mosás előtt, mert így a hajszálakat nem a lefolyóból kell majd kiszedni, hanem már azelőtt a szemetesben végzik, mielőtt elkezdenénk a hajmosást.
- A hajnak sem a túl hideg, sem a túl forró víz nem jó, ezért kellemesen meleg vizet használjunk.
- Féldiónyi sampont öntsünk a tenyerünkbe, ennyi elég - persze, hosszú loknik esetén ennél jóval többre is szükség lehet. A sampont hígítsuk fel egy kis vízzel, vagy egy flakonban kb. a kétszeresére, és rázzuk vagy keverjük fel. Ezután öntsük a hajunkra, és ujjbegyeinkkel finom, körkörös mozdulatokkal masszírozzuk be a fejbőrbe. Erre főképp azért van szükség, mert fokozza a vérkeringést, ezáltal csökkenti a hajhullást, és a faggyúképződést is mérsékeli.
- Egyszer samponozzunk, másodszor csak akkor szükséges, ha a hajon túl sok a szennyeződés, és nem habzott rendesen a sampon az első mosásnál.
- Balzsamot nem feltétlenül kell használni - annak ajánlott, akinek tincsei könnyen kócolódnak, nehezen kifésülhetőek, illetve, ha szeretnénk jobban óvni hajunkat a mechanikai sérülésektől. Fontos, hogy balzsamot ne kenjünk a hajtövekre, és mindig várjuk meg a kellő hatóidőt.
- Alaposan öblítsük ki, míg a haj szinte már "nyikorog" az ujjaink alatt.
- Csavarjuk frottír törölközőbe. Ne dörzsöljük, mert megsérülhet! Csak hagyjuk, hogy a törölköző magába szívja a felesleges vizet - hosszú, nagyon vizes haj esetén cserélhetjük is a törölközőt.
- A hajszárítás nem éppen kímélő dolog a hajnak, ezért ha meleg helyen tartózkodunk, el is hagyhatjuk. Ha viszont megszárítanánk - korpás haj esetén ez mindenképp ajánlott, mert a fejbőrnek nem tesz jót, ha hosszabb ideig vizes marad -, ügyeljünk rá, hogy legalább 15 centire tartsuk a fejünktől a hajszárítót, a levegőt pedig mindig felülről lefelé fújjuk a hajra (ellenkező esetben összekócolódhatnak és töredezett hatást kelthetnek a hajszálak), és soha ne a legmagasabb fokozaton használjuk.
- Hajformázás esetén használjunk hővédő termékeket. Fontos, hogy ezt soha ne vizes hajon kezdjük el, hanem már majdnem száraz tincseken, egy arra alkalmas kefével.
- Fixálás: ne fújjunk sokáig meleg levegőt a hajszálakra, hanem a kis ideig tartó magasabb hőmérséklet után érje hűvösebb fuvallat. Az is segít, ha egy hűvösebb szobába megyünk át, és kicsit legyezgetjük magunkat - a hidegebb levegő rögzíti is a frizurát, nemcsak a hajlakkok, hajhabok és egyéb hajformázó szerek.
Néhány extra tipp a még szebb és egészségesebb hajért
A fent már említett citromos vagy enyhe ecetes vizes öblítés fényesebbé, ragyogóbbá teszi a hajat. A citromos vizet szőkéknek, az enyhén eceteset sötétebb hajra ajánlott alkalmazni. Korpás hajra sós, illetve még jobb, ha tengeri sós öblítést alkalmazunk. Száraz fejbőrre jót tesz, ha a hajmosás előtt fél órával tojás és olívaolaj keverékét kenjük rá, illetve ricinus- vagy mandulaolajjal bemasszírozzuk, és a hajmosásig törölközőbe tekerve hagyjuk.
A könnyen zsírosodó hajjal szinte csodát tesz a mosás után, ha langyos, erős borsmenta teával öblítjük le. Ha a hajunk így is nagyon zsírosodik, és nem tudunk vagy nem akarunk mindennap hajat mosni, egyszer-egyszer száraz sampont is használhatunk. Manapság már egyre kellemesebb illatú, jó minőségű termékeket lehet kapni, de azért ezzel sem jó túlzásba esni.