Pattanás (akne) akkor alakul ki, amikor a bőrben a faggyúmirigyek túl sok faggyút választanak ki. Ez a sűrű, olajos anyag általában a mirigy kivezető csövein, a pórusokon át távozik, hogy a bőr természetes és egészséges nedvesen tartásáról gondoskodjon. Ha valamiért nem tud eltávozni, összegyűlik, és eltömíti a pórusokat, így pattanás alakul ki. Ha baktériumok jutnak bele, elfertőződik, begyulladhat.
A kellemetlen tünetek megjelenése felnőtt korban a stresszes helyzetekben jellemző, de okozhatja hormonális változás is, például menstruáció, vagy menopauza esetén. A fogamzásgátlók szedése is előidézheti a bőrproblémákat, de bizonyos betegségek, vagy gyógyszerek szedése is hozzájárulhat ismételt megjelenésükhöz.
Legalább ilyen fontos tényező a táplálkozás. Már az 1800-as évektől általánosan elterjedt vélekedés, hogy a zsíros ételek és a csokoládé hozzájárulnak a pattanások kialakulásához. Csakhogy ez tévhit. A megfelelő étrend nagyon fontos ugyan, de a csoki vagy a nehéz ételek pattanásokkal összefüggő hatása merő tévhit. (Ha valakinél a bőrön látható hatása van valamilyen élelmiszernek, az általában allergiás reakciót jelez.)
Az 1960-as években két fontos tanulmány hatására visszaszorultak az összefüggéssel kapcsolatos elméletek és vizsgálatok, az újabb kutatások azonban találtak egyértelmű étrendi okokat a háttérben: egyre több jel mutat arra, hogy a tejtermékekben és a magas glikémiás indexű (a vércukorszintet gyorsan megemelő) élelmiszerekben gazdag étrend növeli a pattanások kialakulásának esélyét. Több vizsgálat külön-külön is igazolta a két élelmiszercsoport hatását az aknékra. Egy kutatócsoport Pápua Új-Guinea egyik szigetének lakóit, valamint egy vadászó-gyűjtögető életmódot folytató dél-amerikai indián törzs tagjait vizsgálták és egyiküknél sem találtak aknés eseteket.
A tejtermékekben gazdag étrend növeli a pattanások kialakulásának esélyét
A kutatók szerint ebben a táplálkozásuk is nagy szerepet játszott, mert mindkét csoport étrendje jelentősen eltért a nyugati emberekétől: főleg nyers növényekből vagy alig feldolgozott állati húsból állt, és gyakorlatilag mentes volt a magas glikémiás indexű táplálékoktól. Nem mellesleg túlsúlyos vagy magas vérnyomásos emberrel sem találkoztak. Volt kifejezetten az alacsony és a magas glikémiás étrend hatását vizsgáló kutatás. Az alacsony GI ételeket fogyasztó csoportnál nem csak az aknés tünetek csökkentek a kontrollcsoporthoz képest, hanem csökkent a testsúlyuk is.
Egy 2006-os vizsgálat több mint hatezer, 9-15 éves lány bevonásával megállapította, hogy a fokozott tejfogyasztás gyakoribb akne előforduláshoz vezet. Az eredményeknek nem volt köze a tej zsírtartalmához, vagy a laktózérzékenységhez. Inkább a tejben lévő androgének (férfi nemi hormonok), szteroid hormonok és egyéb, az inzulinnal összeköthető anyagok okozták az akne kialakulását. Ugyanezen eredményre jutottak a fiúcsoport vizsgálata során is.
A tej és a tejtermékek a faggyúmirigyeket stimuláló hormonokat tartalmazhatnak, az egyszerű, magas glikémiás indexű szénhidrátok, a cukorban gazdag ételek pedig olyan hormonális hatásokat indíthatnak el a szervezetünkben, melyek növelik az androgén hormonok termelődését, ez pedig szintén a faggyú fokozott termelődéséhez vezet. A pattanások elleni küzdelem első lépése a helyes étrend kialakítása kell hogy legyen. Tudatosan kerülni kell a magas glükóz tartalmú ételeket és a tejtermékeket, hogy csökkentsük az akne kialakulásának esélyét.