Akne akkor keletkezik, ha a bőr faggyúmirigyei, amelyeknek közös csatornájuk van az apró szőrtüszőkkel, túl sok zsiradékot termelnek. Ez eltömíti a pórusokat, baktériumok jutnak bele, ami gyulladáshoz vezethet
Az emberek 80 százalékánál élete során legalább egyszer megjelennek a pattanások. Fontos szerepet játszanak ebben a hormonális változások. A tizenéves fiúknál és lányoknál a hirtelen működésbe lépő nemi hormonok, az androgének hatására duzzadnak meg a faggyúmirigyek.
Az orvosok korábban nem tulajdonítottak túl nagy fontosságot az aknénak, a serdülőkor természetes velejárójának tartották. Az utóbbi években azonban egy sor vizsgálat igazolta a pattanásos arcbőr káros pszichés hatásait.
Kutatásokból kiderül, hogy a pattanásos kamaszok 50 százaléka nincs megelégedve a testképével, kényelmetlenül érzi magát társaságban, alacsony az önbecsülése, és a depresszióssá válhat, szélsőséges esetben akár öngyilkossági gondolatok is foglalkoztathatják. Vannak, akik ezt ténylegesen meg is kísérlik.
Az akne néha a felnőttek életét is megkeseríti, előfordulhat a terhességgel kapcsolatos hormonális változások hatására, vagy a fogamzásgátló tabletta elkezdésekor vagy elhagyásakor, és szerepet játszik a stressz és a környezeti tényezők is. Nem igaz viszont, hogy a csokoládé és a zsíros ételek aknét okoznak.
A szakemberek szerint az új lézertechnológiák eredményessége még nem bizonyított. Az enyhén pattanásos arcbőrt a legjobb vény nélkül kapható gyógyszerekkel kezelni, számos krém, arctisztító folyadék és zselé tartalmaz benzoil-peroxidot, szalicilsavat és ként, amelyekkel mind eredményesen kezelhető a bőr. Súlyosabb esetben Roaccutane-t írhat fel az orvos, és létezik antibakteriális hatású fényterápia is. Fontos a kezelési utasítások betartása, de még fontosabb a türelem.
USA TODAY