Egy TikTok videó szerint ha minden nap megeszel három szál sárgarépát, bronzbarna bőrre tehetsz szert. Ez azonban nem feltétlenül igaz: a sárgarépa jellegzetes színét adó béta-karotin ugyanis nagy mennyiségben (napi 30 mg felett) karotinodermiát okozhat, vagyis a bőr ahelyett hogy napbarnítottá válna, nemes egyszerűséggel besárgul. Ráadásul ez az elszíneződés a tenyerekben, a talpakon és az orr melletti mosolyráncokban koncentrálódik – hívja fel a figyelmet az IFL Science.
Naponta egy kilónyit megevett
A karotinodermia általában kisgyermekeknél és csecsemőknél fordul elő, de kivételes esetekben felnőtteket is érinthet. A karotin – zsíroldékony elővitamin lévén – elraktározódhat a szervezetben, összegyűlhet a bőr külső rétegeiben, és sárgás vagy narancsos árnyalatot adhat a bőrnek. Ehhez azonban rendszeresen, hónapokig kellene sárgarépát enned vagy béta-karotin étrend-kiegészítőt szedned. De erre is van példa: egy 47 éves férfi például enyhe gyomorfájdalmak és sárga bőre miatt fordult orvoshoz. Megállapították, hogy a vastagbele tele van széklettel, és emelkedett a májenzimszintje. Az orvosok kérdéseire válaszolva kiderült: a beteg hetente 6-7 kiló sárgarépát evett meg, mert úgy gondolta, ettől lefogyhat, ez azonban utólag nem tűnt annyira jó ötletnek.
Bár riasztó, hogy a bőr színe megváltozik, és esetleg összetéveszthető a sárgasággal, a karotinodermia általában ártalmatlan, és ahogy az érintett lecsökkenti vagy abbahagyja a sárgarépa-evést, szinte egyből megszüntethető. Szintén jó hír, hogy A-vitamin túladagolást önmagában a sárgarépa nem okozhat, mivel csak béta-karotint tartalmaz, amiből az emberi szervezet előállítja az A-vitamint. Ezért is lehet például a sárgarépapüré a kisbabák pépes étrendjének fontos része, mivel jól hat az emésztésre, és megakadályozza a puffadást, székrekedést. Felnőtteknek pedig íme egy ízletes répatorta recept.