Egyáltalán mit is jelent, ha egy kozmetikai terméken ezt olvassuk: hipoallergén? Ezeket a termékeket allergiás bőrön, klinikai körülmények között tesztelték, tehát használatuk biztonságos. Ám azért nem árt vigyázni ebben az esetben sem: igen ritkán ugyanis előfordulhat, hogy ezek a szerek nem teljesen mentesek az allergiát kiváltó anyagoktól, másrészt bármelyik anyag bármikor allergénné válhat. Nem árt tehát némi óvatosság annak ellenére sem, hogy a ma kapható hipoallergén készítmények már magas minőségi követelményeknek felelnek meg.
Ideális bőr. Ideális bőr?
Finom textúra, a simaság, az apróbb pórusok – ezek az érzékeny bőr jellegzetességei. Irigylésre méltó, akinek bőre e típusba tartozik, hiszen mindaz adott, amiről valakire azt mondjuk: szép bőre van. Mégis fokozottan kell figyelni erre a bőrtípusra is, hiszen éppen érzékenysége az, ami sérülékennyé teszi. Körültekintő és óvatos ápolásra van szüksége: vigyázni kell arra, hogy a környezeti hatások ne váltsanak ki bőrirritációt és az is fontos, hogy megelőzzük a kiszáradását és idő előtti öregedését. Ez a bőrtípus látványosabban öregszik, mint a többi: a ráncok hamar megjelennek, könnyen elmélyülnek, a megelőzést tehát igen korán el kell kezdeni. Ami kiemelten fontos, az a szem és a száj környéke, hiszen ezeken a területeken a legvékonyabb a bőr.
Pirosodik, húzódik, hámlik
A fő problémát az okozza az érzékeny bőr esetén, hogy nagyon gyorsan és látványosan reagál a külső, és a belső hatásokra: a melegre, a hidegre, a stresszre , a fűszeres ételekre, az alkoholra, bizonyos kozmetikai, kémiai anyagokra, a kemény vagy vegyi anyagokkal teli vízre. Az eredmény pedig viszketés, húzódás vagy égés, de a bőr kipirosodhat, hámlóan szárazzá válhat, sőt kiütések is megjelenhetnek. Ha sikerül kideríteni az okát, pontosan mi is váltja ki ezeket a hatásokat, könnyebb lesz vigyázni az érzékeny bőrre, hiszen kerülni tudjuk a reakciót okozó anyagokat.
Azt gondolnánk, hogy ez a bőrtípus - mivel szárazságra hajlamos – mentes a pattanások megjelenésétől . Pedig itt is előfordulhat - bár nem a túlzott faggyútermelés miatt -, hogy pattanás alakul ki. Az ok: az elhalt hámsejtek felgyülemlése.
Kötelező "olvasmányok"
Az érzékeny bőrűek úgy válasszanak tisztálkodó és ápoló kozmetikumokat, hogy azokban ne legyen semmilyen irritáló összetevő: a hipoallergén, illatanyag-, színezék- és tartósítószer-mentes termékek a megfelelőek. A test bőrének érzékenysége gyakran ugyanis éppen a rosszul megválasztott kozmetikumoktól alakul ki: a szárító hatású szappanok, lemosók, illatanyagokkal teli dezodorok váltanak ki erőteljes reakciót a bőrből. Az sem árt, ha szakemberrel beszéljük meg, milyen készítményekkel ápoljuk a bőrünk, ám ha egy új terméket szeretnénk kipróbálni minden esetben alaposan olvassuk át, milyen összetevőket tartalmaz.
A bőrpróbát minden addig még nem használt krém esetén ejtsük meg: egy nem látható helyre - például a könyökhajlatba - kenjünk egy kevés krémet, s ellenőrizzük, nem okoz-e irritációt. Az is fontos, hogy a kozmetikumok erős hidratáló és visszazsírozó hatással rendelkezzenek. Az érzékeny bőr a napsugárzás káros hatásainak is jobban ki van téve, így a fényvédelemre is fokozott figyelmet kell fordítani.