A legújabb számában megjelent kutatás szerint egyre több tudományos bizonyíték utal az étrend - különösen a magas glikémiás indexű étrend valamint a tejtermékek - és az akne összefüggésére, illetve arra, hogy az orvosi dietetika fontos szerephez juthat az akne kezelésében. Az akne a becslések szerint a lakosság 5-15 százalékát érinti, főként kamaszokat és fiatal felnőtteket. A bőrbetegség befolyásolja az életminőséget, szociális visszahúzódottságot, szorongást és depressziót okozva, ami létfontosságúvá teszi az állapot kezelését.
A kutatók már az 1800-as évek végétől összefüggést gyanítottak az étrend, különösen a csokoládé, a cukor, a zsír és a gyakori rendellenesség között, de az 1960-as évektől kezdett kutatások feloldották az étrend és a pattanások kapcsolatát. Jennifer Burris, a New York-i Egyetem kutatója szerint ez két nagy hatású kutatásnak volt köszönhető a szakirodalomban, amelyek megcáfolták az étrend és az akne összefüggését. "A bőrgyógyászok és a dietetikusok azonban a közelmúltban újra visszatértek a kérdéshez, és egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az orvosi táplálkozási terápia szerepe iránt az akne kezelésében" - állítja Burris.
Burris munkatársaival, William Rietkerkkel és Kathleen Woolffal három különböző korszakra vonatkozóan elemezték az étrend-akne összefüggésre utaló szakirodalmat: a korai időszakban, az étrend-akne mítosz hajnalán, és a közelmúlt kutatásaiban. Az 1960 és 2012 között készült kutatásokat számos kritérium alapján elemezték, és arra a következtetésre jutottak, hogy a magas glikémiás indexű élelmiszerek és a gyakori tejtermékfogyasztás számítanak a fő tényezőknek az étrend és az akne összefüggésében . Azt is megjegyezték, hogy bár az elmúlt tíz évben készült kutatások nem mutatják azt, hogy az étrend okozza közvetlenül az aknét, befolyásolhatja illetve súlyosbíthatja az állapotot.
A tanulmány szerzői azt javasolják tehát, hogy a bőrgyógyászok és a dietetikusok közösen próbáljanak további minőségi kutatásokat végezni a témában.