A Rochester Egyetem kutatói az Amerikai Plasztikai Sebészeti Társaság éves találkozóján, San Antonióban március 23-án mutatták be tanulmányukat, miszerint az arccsontok - főként az álkapocs – változásai szintén hozzájárulnak az öregedési folyamathoz. Ezzel összhangban a jövőben a fiatalító műtétek kétlépcsősek lehetnek: először a váz visszaállítása, majd a bőrműtét következhet be.
A vizsgálat alapját 120 CT-felvétel képezte, melyet egészséges arccsontokról készítettek. A vizsgált csoport fele férfi, fele nő volt (20-20), és a korszerinti eloszlás is egyenletesnek bizonyult (20-36, 41-64, illetve 65-nél idősebb betegek szerepeltek a vizsgálatban). A kutatók számítógép segítségével meghatározták az alsó állkapocs (orvosi szóval mandibula) szögét - a CT felvétel pontos, három dimenziós rekonstrukciót tett lehetővé.
Az eredmények felvetették, hogy az életkor előrehaladtával a mandibula kifejezetten tágul, a szögeket elemezve a legkisebb a hajlása fiatalkorban, a jóval tompább szöget zár be időskorban. "Az arc alsó részét az állkapocs határozza meg, melynek változása befolyásolja az esztétikai megjelenést" - magyarázza Howard N. Langstein professzor. - "Mivel a csontos váz csökken, ez a lágyrészek felpuhulásában, rugalmasságuk elvesztésében nyilvánul meg."
Habár már korábban ismert volt, hogy a csontok állapota az életkorral párhuzamosan változik, azonban ennek megjelenésre való hatását eddig még senki nem vizsgálta.
A Stanford Egyetemmel és a Harvard Egyetemmel együttműködésben született tanulmány felveti, hogy az arccsont öregedése a jövőben behatással lesz a fiatalítást célzó műtéti módszerekre is, ugyanis a jövőben speciális felső és alsó állkapocs-implantátumok terjedhetnek el.