A St. Louis-i Washington University szakemberei összesen 15 ilyen kemikáliát azonosítottak, melyekről úgy gondolják, hogy megzavarhatják az endokrin rendszer működését és a hormonok termelődését . Az egyik legnagyobb csoportba a ftalátok tartoznak, melyeket műanyagok lágyítására használnak. Ezeket a vegyületeket nemcsak csomagolóanyagokban találták meg, de parfümökben, rúzsokban, tusfürdőkben, hajápolókban és körömlakkokban is. A káros vegyületek között megtalálhatóak többek között a szennyezőanyagok, a növényi eredetű ösztrogének, a rovarirtó szerek és a felületkezelők.
A tudósok 31 575, átlagosan 61 éves nő vérét és vizeletét elemezték, és 111 vegyület szintjét vizsgálták ezekben. Bár korábban is voltak hasonló kutatások, eddig ez volt a legnagyobb szabású. A nők közül 1442 volt változókorban, de egyikőjük sem kapott hormonpótló gyógyszereket.
- A vegyületek a petefészek hormonális funkcióinak korai hanyatlásához vezetnek, ami súlyos probléma lehet, nemcsak a termékenységre gyakorolt hatása miatt, hanem azért is, mert a menopauza számos egészségügyi problémával van összefüggésben, például a szívbetegségekkel vagy az oszteoporózissal - mondta a kutatás vezetője, Amber Cooper professzor.
- Mindenképpen figyelmeztetnünk kell ezeket az embereket ezeknek a vegyületeknek a hatásaira, különösen azért, mert a környezetünkben is megtalálhatjuk ezeket, például az ivóvízben, a levegőben vagy éppen a talajban.” A professzor szerint néhány dolgot mi magunk is megtehetünk azért, hogy csökkentsük a ránk ható vegyszerek mennyiségét : például azzal, hogy üvegedényt használunk a mikrohullámú sütőben való melegítéshez, és alaposan áttanulmányozzuk a kozmetikumok összetevőit, mielőtt használni kezdjük őket.
- A korai menopauza negatív hatással lehet a nők életminőségére, és ezen keresztül az egészségre, sőt az egész társadalmunkra” – tette hozzá Cooper professzor.