Meglepő, mi okozza a különböző hajszíneket

Ha valakit szavakkal le kell írnunk, akkor többnyire a hajszínével kezdjük. A haj azért szembetűnő jellemző, mert rengeteg változata van. Színéért ugyanúgy a melanin felel, ahogy bőrünk árnyalatát és a szemünk színét is ez határozza meg.

A hajszínt meghatározó genetikai háttér megértése nem is olyan egyszerű. Az Egyesült Királyságból és Latin-Amerikából származó emberek körében végzett vizsgálatok kimutatták ugyanis, hogy több mint egy tucatnyi gén játszik szerepet a hajszín kialakulásában.

A haj egyéni árnyalata bonyolult genetikai folyamatok eredménye. Fotó: Getty Images
A haj egyéni árnyalata bonyolult genetikai folyamatok eredménye. Fotó: Getty Images

A Communications Biology című szaklapban megjelent tanulmányban Frida Lona Durazo, a Montreali Egyetem számítógépes genetikusa és kollégái egy közel 13 ezer európai származású kanadai részvételével végzett kohorszvizsgálatban a hajszín kialakulásában szerepet játszó géneket figyelték. Eredményeiket Durazo a Conversation magazinban foglalta össze.

A melanin típusai

A melanint a bőrben, a szemekben és a hajhagymákban található, melanocitáknak nevezett speciális sejtek termelik. A melanin azonban még az agyban is megtalálható. Típusa és mennyisége, valamint a sejtekben való eloszlása az, ami a haj, a bőr és a szem színének különbségét okozza.

A hajunkban két fő melanintípus van: az eumelanin és a feomelanin. Az eumelanin a barna-fekete pigmentként is ismert, míg a feomelanin a vörös-narancs pigment. A vörös hajú embereknek sokkal több feomelaninjuk van, a sötét hajúaknál pedig az eumelanin szintje magasabb, mint a feomelaniné. A szőke haj mindkét pigment alacsony mennyiségének köszönhető. Hogy kinél milyen hajszín alakul ki végül, vagyis hogy a kétféle melaninból mennyi szintetizálódik, azt a melanocita-stimuláló hormon receptor, vagy MC1R-nek is nevezett fehérjekapcsoló határozza meg.

Köztudott, hogy a rákbetegek kemoterápiájának egyik jellegzetes mellékhatása a hajhullás. Ám az a 14 beteg, akiket spanyol orvosok új immunterápiás gyógyszerekkel kezeltek, másfajta mellékhatást tapasztaltak. A JAMA Dermatology című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint a szerek helyreállíthatják a haj pigmentációját – legalábbis tüdőrákos betegeknél.

Az említett tanulmányban úgynevezett GWAS (genom-szintű asszociációs) vizsgálatokat végeztek, hogy azonosítsák a hajszínnel összefüggő genetikai régiókat a testi (autoszomális) kromoszómákon. Az így feltárt összefüggések nem jelentenek ok-okozati kapcsolatot, ezért a kutatók azon is dolgoztak, hogy bizonyítékokat szerezzenek az olyan genetikai variánsok felkutatására – az érdeklődésre számot tartó géneken belül vagy azok közelében –, amelyek nagyobb valószínűséggel okoznak hajszínváltozást. Ez segít jobban megérteni a pigmentációban szerepet játszó molekuláris mechanizmusokat – írta Durazo.

Az azonosított genetikai variánsok között ott voltak azok is, amelyek a már említett MC1R gén funkcióját károsítják, és kevesebb eumelanin-termelődést eredményezhetnek, vagy a termelést átállíthatják a feomelaninra. Más azonosított genetikai változatok, amelyek a hajszínben és általában a pigmentációban játszanak szerepet, nem változtatják meg a fehérje szerkezetét vagy funkcióját. Ehelyett a gén kifejeződését szabályozzák, azaz meghatározzák, hogy mennyi fehérje termelődjön

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Közelebb juthatunk a melanóma megértéséhez is

A kutatók azt is megfigyelték, hogy a DNS-metiláció (a nukleotidok, a DNS-építőkövek módosításainak) folyamata releváns lehet a pigmentáció (a haj-, a szem- vagy a bőrszín) szabályozásában a genom egyes régióiban. Azonban további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy konkrét bizonyítékokat találjanak erre.

A hajszínt meghatározó genetikai tényezők tanulmányozásával bővíthetjük a pigmentáció kialakulásának megértését, ami segít abban, hogy jobban átlássuk a pigmentációs betegségeket és azok genetikai kockázati tényezőit, például a pigmentáció szerepét a melanoma és a vitiligó kialakulásában. Más népességcsoportok kutatásba való bevonása pedig új gének azonosításában segíthet, ami tovább javíthatja a pigmentációs mechanizmusok megértését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.