Ennyire egyszerű lenne?
A világ rengeteget változott. A nők is fontos pozíciókat töltenek be: politizálnak, vállalkoznak, éppúgy, mint a férfiak. Az otthoni feladatok ellátása mellett jó lenne még önmagukkal is foglalkozni. Tornázni, fodrászhoz, kozmetikushoz kellene járni. De kinek van erre ideje? Hogyan lehetne legalább a szépségápolási teendőket otthon megoldani? Hiszen ha tudjuk, milyen típusú a bőrünk, a hajunk, csak meg kell venni a nekünk való kozmetikumokat, és máris hozzáfoghatunk a karbantartáshoz. Mit szerezzünk be, mire figyeljünk? Nem is olyan könnyű feladat. Mondják, a szépség belülről sugárzik. Ez bizonyára igaz, de nem árt, ha a külsőnk is ragyog.
Mi kell a ragyogáshoz?
Természetesen boldogság, harmónia, megfelelő táplálkozás, elegendő folyadékfogyasztás, tiszta levegő és persze néhány kozmetikum, illetve természetes alapanyag. Legyen a fürdőszobában a szappan, fogkrém mellett hidratáló krém, testápoló, bőrradír, szükség esetén növényi olaj, fényvédőszer, A-, E- vitaminos kézkrém. Negyven év felett frissítő, ránctalanító pakolás, tápláló zsírosabb krém. Az idősebbeknek liposzómás hidratálókrém, tápláló zsíros krém, vérkeringést fokozó, regeneráló pakolások. A gyógynövényekkel, ichtiollal, kénnel, illóolajokkal, mézzel, algával, olajos magvak őrleményével kevert szappanok annak ellenére, hogy általában nem olcsók, kedveltek napjainkban, mert a természetesség látszatát keltik.
A kevesebb néha több
A szépségápolási termékekkel szembeni elvárások sokszor túlzottak. Azt, hogy milyen kozmetikumra van szükségünk, bőrünk típusa, az életkor, az időjárás, s persze egyéni igényeink határozzák meg. Számos esetben hiányzó önfegyelmünk pótszereként vásárolunk termékeket és várjuk, hogy csodát tegyen. Az össze-vissza vásárolt, sokszor teljesen felesleges készítmények csak a pénzünket apasztják. Sokszor a reklámok miatt veszünk meg valamit, vagy a gyönyörű csomagolás győz meg minket. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy a kozmetikumok minősége általában nem az esztétikus csomagolástól, a termék márkájától vagy magas árától függ.
A nők inkább az illatos és a finom állagú krémeket választják, pedig a tapasztalat szerint a bőr jobban tolerálja az illatmentes, a szintetikus emulgáló és konzerváló anyagoktól mentes emulziókat. A sok vegyi anyag, a túl sok összetevő allergizálhat. Csak találgathatunk, vajon mitől könnyezünk, mi okozza a viszketést, hámlást, arcpírt. A kellemetlen mellékhatásokért, allergiás reakciókért leginkább a különböző segédanyagok (konzerválószer, emulgálószer, adalékanyag, színezőanyag, illatanyag) felelősek.
Mire figyeljünk?
Elsősorban figyeljük a címkéken feltüntetett összetétel-listát!
Vannak úgynevezett kritikusnak tartott összetevők, amelyek kedvezőtlenül hatnak szervezetünkre.
A paraffin, szilikon, ásványolaj-termékek akadályozzák a bőrlégzést. A fémmaradványok közömbösítésére használatos EDTA komplexképző, toxikus, környezetszennyező anyag. A Methyl, Propyl, Buthylparaben konzerválószerek allergének lehetnek. A PEG-derivátok - mesterséges emulgeálószerek - átjárhatóbbá teszik a bőrt. A színanyagok között is vannak olyanok, amelyek irritálhatják a bőrt (például az anilin), s ezek még nehézfémsóktól is szennyezettek lehetnek. Az optikai fehérítőt, amelyet pl. a szappanokba keverhetnek, környezetszennyező tulajdonsága miatt kritizálják a környezetvédők.
Pozitív megítélés alá esnek a következő anyagok:
- Olea Europea - olívaolaj,
- Helianthus Annuus - napraforgóolaj,
- Triticum Vulgare - búzacsíraolaj,
- Zea Mays - kukoricacsíraolaj,
- Prunus Dulcis - mandulaolaj,
- Phytinsav - az EDTA természetes alternatívája lehet,
- Butyrospermum parkii - karitévaj,
- Buxus Chinesis -jojobaolaj,
- Cocoa Butter - kakaóvaj,
- Algae - alga,
- Jasminum Officinale - jázmin,
- Lavandula Augustifolia - levendula.
Nem minden "bio", amire azt írják
Nálunk mindezidáig nem létezik a naturkozmetikumok összetételére vonatkozó előírás, ezért ha valaki valamilyen növényi kivonatot felhasznál a termékében, akkor - ha akarja - nyugodtan nevezheti azt természetesnek.
Egy krém igazi értékét legalább 80 százalékban az alapanyagok minősége határozza meg, s a nagyon jó hatóanyag sem érvényesül, ha az alapanyag minősége nem megfelelő. Nyugat-Európában több civil szervezet ellenőrzi a kozmetikai termékek minőségét. Ha a vizsgálataik során kiderül, hogy a kozmetikumban nem az összetevőkben felsorolt anyagok szerepelnek, vagy a terméktől esetleg károsodhat a felhasználó egészsége, ennek azonnal hangot adnak fogyasztóvédelmi kiadványaikban. A terméket szigorúan lepontozzák a rangsorlistán abban az esetben is, ha reklámja túlzónak, megtévesztőnek bizonyul. Németországban például az ÖkoTest Magazin évről évre megjelenteti a kozmetikumokat minősítő kiadványait.
Erre sem árt néha kitekinteni.