Német tudósok rájöttek ugyanis, hogy agyunkat könnyedén be lehet csapni, és el lehet hitetni vele, hogy a viszkető bőrfelületet vakartuk meg.
A kísérletek során a tudósok hatalmas tükröket használva megfigyelték, hogy a test másik felének megvakarása is közel olyan hatékony, mint a viszkető felületé.
Christoph Helmchen és kollegái (Lübeck Egyetem) 26 férfi önkéntes karjába injekcióztak viszketést kiváltó hisztamint. Mivel az injekció vörös pontot hagyott a résztvevők karján, a tudósok a másik kart is megjelölték, hogy becsapják a résztvevők agyát. Miután a tükröket is elhelyezték az önkéntesek előtt, a kísérletet végző tudósok egyike megvakarta a résztvevők mindkét karját. Meglepő módon a tükörben magukat figyelő résztvevők nem csak a hisztaminnal beoltott karjuk megvakarásakor könnyebbültek meg, hanem a másik végtag esetében is.
Bár a megkönnyebbülés ebben az esetben csak 25 százalékos volt a viszkető kar megvakarásához képest, a kutatók szerint a módszert felhasználhatnák a fokális, viszketést okozó bőrbetegségek kezelésében, mivel ezeknek a betegségeknek az esetében a vakarózás általában csak további sérülést okoz az amúgy is károsodott bőrfelületen.