A mindennapok hajszájában, a külvilág elvárásainak megfelelni próbálva sokszor nem figyelünk oda a saját egészségünkre, testünk valódi szükségleteire. Különösen érdemes vigyáznunk, ha a hajunk egészségéről van szó. Fél évszázada még másképp gondolkodtak az emberek, mint manapság, amikor rendszeresen olyan samponokat reklámoznak, amelyeket naponta használhatunk. Ha belelapozunk egy ma már csak a könyvtárak mélyén fellelhető szlovákiai magyar képes hetilapba, A Hétbe, akkor meglepődhetünk. A színes kulturális újság 1974 nyarán még arról írt, hogy általában kéthetente szoktunk hajat mosni, de ezt indokolt esetben gyakrabban is megtehetjük! További negyven évet visszaugorva az időben, 1934-ben Az Illatszerész című lapban dr. Haller Tibor kozmetikus-orvos azokkal a szélsőséges nézetekkel vitatkozott, amelyek 4-5 hetente javasoltak csak hajmosást, mert ezt már ő is túlzásnak tartotta, és a "hajzatos fejbőr" ennél gyakoribb tisztítását javasolta.
Annyi bizonyos, hogy a XX. század végétől kezdtük el egyre sűrűbben, akár naponta is használni a samponokat - ami azonban nem feltétlenül tesz jót a hajunknak. Apropó: sampon! A szó eredeti, indiai (szanszkrit) jelentése nem hajmosást és nem is hajmosószert jelentett, hanem a "gyúr, nyom, masszíroz" ige felszólító alakja volt. Ez az angolba előbb fürdés utáni masszírozásként került át, és ebből alakult "fejmosás, hajmosás és hajmosószer" jelentésűvé a "shampoo". Ma már szakértők is hangsúlyozzák: a "shampooing" során tényleg az egyik a legfontosabb a fejbőr masszírozása, az ottani vérkeringés javítása - és ezáltal a hajhagymák tápanyag-ellátásának javítása.
Mit tegyünk, ha meggyengültek hajszálaink?
A haj tápanyagokkal való ellátására léteznek valóban korszerű és egyben a természetes alapokhoz visszanyúló módszerek. Ilyen például a Parusan stimuláló sampon és a Parusan energizáló tonik használata. Ezeket akkor érdemes bevetni, ha már valóban meggyengültek hajszálaink, esetleg naponta száznál több hajszálat veszítünk. Az elszórtan (nem egy-egy foltban) hulló haj esetén, amikor általános gyérülésről, ritkulásról van szó, diffúz hajhullásról beszélünk.
Diffúz hajhullás csökkentésére ezért érdemes visszatérni az indiai "samponozás" lényegéhez: a fejbőrünkbe masszírozva mossunk hajat a Parusan samponnal (ezt egyébként tényleg használhatjuk naponta is), a hajmosás után pedig az energizáló Parusan tonikot masszírozzuk be a fejbőrünkbe. Így a fejbőr vérkeringését, tápanyagellátását nemcsak a "mechanikai" nyomással, "gyúrással", hanem a samponban és a tonikban lévő, tápanyagdús adalékok fejbőrbe juttatásával juttatásával is javíthatjuk. A Parusan sampon és tonik a hajszálak növekedési fázisát is támogatja. Ehhez persze két-három percig a fejbőrön kell hagyni a sampont. Ezután alaposan öblítsük le, majd dörzsöljük a fejbőrünkbe a tonikot, amelyet viszont már ne mossunk le, hanem azzal együtt szárítsuk meg a hajunkat.
Néhány hónap használat után
A Parusan samponról és tonikról említettük, hogy fontos anyagokat tartalmaznak, amelyek nem csak tápanyagokkal látják el a hajat, hanem támogatják a hajszálak növekedési szakaszát is. A hatékony speciális összetevő klinikai vizsgálatokban bizonyította használatának eredményességét. Ez olyan eredmény, amely pozitív hatással van a haj sűrűségére. A hatás kiegészítéseként a koffein fokozza a fejbőr vérkeringését.. A Parusanban szintén benne lévő hajtápláló összetevőkön (pl. L-arginin, B3-vitamin) kívül ápolóanyagokat is tartalmaz. Mindezt úgy foglalhatjuk össze, hogy a Parusant a diffúz hajhullásra, hajritkulás csökkentésére, a hajnövekedés támogatására fejlesztették ki, amit klinikai tesztek is bizonyítanak.