Mindenekelőtt a pubertás idején, de sokszor később is sok bosszúságot okoznak a pattanások, pörsenések. A bőrhibák a legkülönbözőbb helyeken bukkanhatnak fel: az arcon, a háton, a fenéken vagy az intim tájakon. A német Gesundheit.de néhány tanáccsal szolgál arról, hogyan kezeljük a pattanásokat.
Kinyomni vagy nem?
Általános vélekedés, hogy jobb a pattanásokat nem nyomkodni. Így ugyanis baktériumok kerülnek a sebbe, és ezek gyulladást okoznak, ami viszont heget hagyhat maga után. Minthogy viszont sokan kellemetlennek érzik a pörsenéseket, gyakran nyomkodják őket. Ilyenkor viszont fontos, hogy higiénikusan tegyék ezt, a gyulladás elkerülése miatt.
A kinyomás előtt az arcot alaposan meg kell mosni, a sminket és a piszkot el kell távolítani. Jobb meleg vízzel mosakodni, mert így a pórusok kitágulnak. Egy rövid gőzfürdő még jobbat tesz, meleg vízzel vagy kamillateával. A kezet is alaposan meg kell mosni a kinyomás előtt.
Egy fertőtlenített tűvel meg kell szúrni a pattanást. A legjobb, ha pattanáskinyomó-eltávolító eszközöket vetünk be. Ha kézzel nyomjuk, akkor viszont egy kozmetikai kendőt vagy antibakteriális törlőkendőt érdemes használni. Ha világos folyadék vagy vér jön ki, abba kell hagyni a nyomást. Antibakteriális arcvízzel utána mossuk meg az arcunkat.
Pattanás és mitesszer
A pattanás akkor jön létre, ha a pórus eldugul a faggyúmirigy által kiválasztott faggyútól. Normál esetben a faggyú a szőrcsatornán át a bőrfelületre jut, és védi a bőrt a kiszáradásról és a káros külső hatásoktól. Ha a faggyúmirigy csatornája eldugult, akkor a faggyú és az elhalt bőrsejtek felgyülemlenek a pórusban. Általában ezt a fokozott faggyútermelődés váltja ki, amit bizonyos hormonok idéznek elő.
A mitesszer egy zárt, fedett pórus, amely alatt faggyú és elhalt bőrsejtek gyűlnek fel. Ezek fehér színűek. Fekete akkor lesz, ha a felszínig eljut a csatorna vége, és elszíneződik (oxidálódik) a levegőre került faggyú-bőr-keverék. Mitesszerek elsősorban a pubertás idején keletkeznek, ilyenkor több faggyú termelődik ugyanis, ami könnyebben elzárhatja a pórusokat. Ezeket nem szabad kinyomni, mert így a baktériumok a mélyebb bőrrétegekbe jutnak, és gyulladást okozhatnak, aminek a vége egy tályog keletkezése is lehet.
A pattanás akkor keletkezik , ha egy zárt, fehér mitesszer nem nyílik ki. Ilyenkor baktériumok telepednek meg a faggyú-bőr keverékben, és megtámadják a szövetet. A test gennyesedéssel védekezik ez ellen, ami a pattanás kialakulásához vezet.
Pattanás az intim részeken
Pattanások keletkezhetnek az intim testtájakon is - főleg borotválás után tűnnek fel. Ezért fontos, mármint a megelőzés miatt, a borotvahab használata.
Ügyeljünk arra, hogy a szőr növésének irányában haladjunk borotváláskor. Az érintett helyeket testápoló krémmel kell bekenni a borotválás után. Így megelőzhetjük a kellemetlen pattanások kialakulását a legkellemetlenebb helyeken is.