Korosztály
Minden korosztálynak megvannak a maga sajátosságai, és ez a bőrápolásban is tükröződik - azt is mondhatnánk, hogy minden életszakaszban mást várunk el egy bőrápolótól. Tinédzserkorban, illetve a húszas évek elején még a zsírosabb, fénylő bőr és a hamarabb eltömődő pórusok okozzák jellemzően a bőrproblémákat, a harmincasoknál már inkább az első ráncok megjelenése, később pedig ezek mélyülése jelentkezhet - a nők jellemzően ezeknek a tüneteknek a csökkentését várják arcápolási termékeiktől.
Bőrtípus
Persze, nem azt mondjuk, hogy minden kamasznak vagy minden negyvenes nőnek ugyanolyan a bőre - itt jönnek a képbe a különböző bőrtípusok. Az arcbőr más-más tisztítást és ápolást igényel, attól függően, hogy száraz, normál, vegyes, érzékeny, problémás vagy zsíros bőrtípusba tartozik-e. Hogyan lehet megállapítani, milyen a bőrtípusunk ? Első lépés: ránézésre is látszik a különbség az egyes bőrtípusok közt.
- A normál bőrre a puha, telt arcbőr jellemző, a pórusok láthatóak, de nem telítettek, vagy csak néhány mitesszer látszik az orron vagy az állon.
- A száraz bőr épp olyan, ahogy a neve mutatja, és a pórusok szinte egyáltalán nem látszanak.
- Az érzékeny bőr külsőre leginkább a szárazhoz hasonlít, hámló foltok és kipirosodások is lehetnek rajta.
- A zsíros bőr olajos tapintású. Erre jellemzőek a nagy, jól látható, telített pórusok, mitesszerekkel az orron, az állon vagy az orcákon.
- A vegyes (kevert) bőrtípusnál az orcák puhák és szárazabbak, a homlok, az orr, az áll pedig zsírosabb.
- A problémás bőrön nagyon jól látszanak a telt pórusok, az arcon sok a pattanás, a mitesszer; a gyulladások miatt gyakoriak lehetnek a piros, duzzadt foltok, de sokszor a pattanások helye is megmarad és jól látható.
Második lépés: mossuk meg az arcunkat langyos vízzel és arctisztító szappannal. Itassuk fel róla a vizet egy puha törölközővel, majd várjunk 30 percet. Szedjünk rétegeire egy papír zsebkendőt, utána pedig egymás után egy-egy réteget tegyünk a homlokunkra, az orrunkra, az állunkra, az orcánkra. Pár másodpercig tartsuk csak ott a papírzsebkendő-rétegeket, annyi épp elég, hogy látszódjon rajta, ha zsíros a bőrünk az adott részen. Ha sehol nem ütötte át a zsír a papírt, akkor normál, illetve száraz; ha csak az orrunkon, a homlokunkon, illetve az állunkon lett foltos a papír, akkor vegyes; ha pedig mindenütt átzsírosodott a papír, akkor a zsíros bőrtípusba tartozunk.
Fontosak az összetevők
Egyre többen keresik a minőségi összetevőkből álló organikus termékeket. Ezeknek három fajtája van: a natúrkozmetikumok, a bioösszetevőket is tartalmazó natúrkozmetikumok, illetve a biokozmetikumok.
Utóbbiakban túlnyomórészt ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó alapanyagok találhatóak. Ha valami bio, akkor az azt jelenti, hogy olyan organikus összetevőkből készült, melyek előállítása, termelése során nem használtak műtrágyát, mesterséges permetezőszert, és esetükben a génmanipuláció és az állatkísérletek vagy a szintetikus anyagok sem jöhetnek szóba.
Sokan már ilyen natúr- vagy biokozmetikumokra cserélték le korábbi termékeiket, mert bár ezeknek az ára is magasabb lehet hagyományos társaiknál, kiváló alapanyagokat tartalmaznak, használatuk az esetek döntő többségében nem jár irritációval, allergiás reakcióval vagy gyulladással. De mivel az allergiás reakció kialakulása egyéni dolog lehet, ezeket a termékeket is ajánlott először csak kis bőrfelületen kipróbálni, és ha minden rendben, nagyobb területen is "bevethetőek".
Vélemények
Manapság már nemcsak barátnőinktől hallhatunk egy-egy szuper új termékről, hanem akár az interneten is azonnal utánanézhetünk: rákereshetünk az összetevőkre, és a különböző beauty blogokban vagy akár Facebook- és Instagram oldalakon elolvashatjuk azok tapasztalatait, akik már kipróbálták. Ha további kérdéseink lennének vásárlás előtt, a gyártóval is felvehetjük a kapcsolatot - számos kozmetikai vállalat ma már aktív közösségi média oldallal rendelkezik, így akár perceken belül választ kaphatunk kérdéseinkre.
Elérhetőség, ár
Bár egy-egy drogériába vagy gyógyszertárba lépve így is a bőség zavarát érezhetjük, annyiféle arcápolási termék sorakozik a polcokon, még így is vannak, akik valamilyen okból nem találják a számukra megfelelő termékeket. Számukra jelenthet jó megoldást az internet, ahonnan akár a hazai üzletekben nem kapható szépségápolási termékeket is házhoz lehet rendelni. Arra viszont figyeljünk, hogy mindig ellenőrzött, megbízható webshopból vásároljunk, és mindig nézzük meg alaposan a kézhez kapott terméket, hogy lezárt csomagolásban/tégelyben érkezett-e (nincs-e felbontva).
Sokak számára viszont előnyt élveznek a boltban azonnal megvásárolható termékek, amelyekért lehetőség szerint nem is kell túl mélyen a zsebükbe nyúlniuk. Ám tartsuk szem előtt, hogy egy olcsó krémben valószínűleg semmilyen hatóanyag nincs. Illetve, hogy hosszú távon mivel járunk jobban: ha több olcsó holmival kísérletezünk (amiért bőrünk sem lesz feltétlenül hálás), vagy ha megtaláljuk az ideális arcápolót, amelyre néhány havonta egyszer kell kiadnunk a pénzt. Ha utóbbit választjuk, és évekig kitartunk mellette, akkor szó szerint a saját bőrünkön fogjuk érezni a különbséget!