Még éppen időben vagyunk ahhoz, hogy belefogjunk egy bőrszépítő kúrába az ünnepek előtt. A szépségkúra célja azonban nemcsak az, hogy megújítsa az elöregedett felhámot, hanem az is, hogy extra bőrtáplálást biztosítson az őszi-téli időszakban.
„Fontos, hogy tisztában legyünk bőrünk biológiai állapotával, amihez nem árt egy bőrtesztet kitölteni. Még akár az érett bőr is lehet kevert, seborrheás vagy víz- és zsírhiányos, férfiak és nők esetében egyaránt” – mondja dr. Gyovai Viola okleveles biológus, a Magyar Tudományos Akadémia kandidátusa.
A szakértő szerint 40-45 éves kortól elengedhetetlen a rendszeres, kéthetenkénti bőrmegújító peeling, hogy a lehető legszebb állapotában őrizzük meg bőrünket. Amennyiben havonta kozmetikushoz járunk, még akkor is érdemes legalább egy alkalommal hámlasztani a bőrt. Sőt, az ötvenes éveinkben akár 7-10 naponta is megismételhetjük az eljárást, különben a felgyülemlett régi hámsejtek akadályozzák a szabad bőrlégzést és a bársonyosabb, feszesebb, üdébb bőr felszínre kerülését.
„35 éves kor felett törni kezdenek a szép bőrfelszínt biztosító kollagén- és elasztánszálak. Emellett a nap- és kékfény-ártalmak miatt hibás sejtosztódás is bekövetkezhet, ami fokozza a hajlamunkat a szemölcsképződésre. Jó esetben immunrendszerünk is küzd a hibák kiküszöböléséért, de ne terheljük feleslegesen” – magyarázza a biológus.
Ennek érdekében minden olyan természetes anyagot bevethetünk, amely bizonyítottan jó hatással van a bőrre: ilyen lehet az alpesi csukóka, a fényártalmak ellen védő afrikai kolbásztök virága, míg a görögszéna-kivonat a szemkörnyékre, a hamamelis pedig az ödémás szemre gyakorol jó hatást.
Így készítsük fel bőrünket az ünnepekre
A bőrszépítő kúra első lépéseként érdemes elhagynunk vagy minimumra csökkentenünk a dohányzást és az alkoholfogyasztást. A nappali mellett éjszakai arckrémet is bevethetünk – főleg barackmag- és görögszéna-kivonattal –, de a bőrtápláló szérumot is legalább 10 napig rendszeresen, naponta alkalmaznunk kell.
„Ha tehetjük, ne csapvízzel és főleg ne szappannal, inkább virágvizekkel vagy orvosi somkórós tonikkal végezzünk arclemosást és távolítsuk el a sminket” – tanácsolja dr. Gyovai Viola, aki középkorúaknak a többi között reishi- és szalmagyopár-, míg az idősebbeknek búzavirág-kivonatos szérum használatát ajánlja. Még a legérettebb bőrön is hatékony lehet a goji, az argánolaj és az Alaria alga.
„Az idősebb bőr is lehet érzékeny vagy problémás. Ha erősen ráncosodik, az aminosavakban gazdag búzacsíra vagy mandulatej hidrolizátum arckrémek jelenthetnek megoldást. Előnyös még a hialuronsav és a nátrium-hialuronát használata, amely a bőr mélyebb rétegeibe hatolva hidratál. A zsíros bőrre az íriszgyökér-kivonatot tartalmazó zöld agyagmaszk jelenthet megoldást, míg a rozáceára az érfalakat rugalmasító rutakivonat és aranyvessző-kivonat alkalmazható eredményesen” – sorolja a szakértő.
Dr. Gyovai Viola arra is figyelmeztet, hogy aki ráncfelvarrás mellett dönt, az sem lesz egyik napról a másikra csodaszép. Sőt, a kezelés után ödéma vagy duzzanat állhat be, ami több hétig is fennmaradhat, és kialakulhatnak egyéb szövődmények is. A sebészkés ráadásul nem fiatalítja a bőrt és nem is táplálja: a kollagénszint ugyanolyan alacsony marad, így idővel ugyanúgy megereszkedik a bőr, mint a kezelés előtt. Aki azonban a természetes hatóanyagok mellett dönt, az nemcsak látványra, hanem a működés tekintetében is megfiatalíthatja a bőrét. Ennek eredménye pedig akár 5-10 évvel is fiatalosabb, feszesebb, kisimultabb és élettel telibb arc lehet.