A titán implantátumok megjelenésével ma már több jó megoldás is létezik arra, hogy valóban stabil, problémamentes legyen a fogsorunk. Alapvetően kétféle típusú implantátumot szoktak alkalmazni, amikkel közel olyan eredmény érhető el, mintha valaki visszakapná eredeti fogait. Az egyik típust a két részből álló, normál vastagságú implantátumok alkotják, a másikat az egy részből álló, extra vékony implantátumok.
Milyen szituációban alkalmazható?
A hagyományos implantátumok szinte bármilyen típusú foghiány pótlására alkalmasak, legyen az egy fog hiánya vagy teljes fogatlanság.
Az egy részből álló, extra vékony implantátumokat csak teljes foghiány pótlásakor lehet alkalmazni, kifejezetten a teljes kivehető műfogsorok stabilizálására fejlesztették ki.
Mekkora műtéttel jár?
Hagyományos implantátumok behelyezése is történhet az íny sebészi felnyitása nélkül, de többnyire mégis műtéti körülmények között szokták azokat behelyezni. Mivel ezek a csavarok 3,5 milliméteresek vagy még vastagabbak, egyszerűen látnia kell a sebésznek az íny alatti csont formáját, méretét.
Az extra vékony titán implantátumok viszont annyira vékonyak, hogy a behelyezést végző orvos általában feltárás nélkül is megtalálja a megfelelő helyet a becsavaráshoz, tehát nincs szükség az íny felvágására. Mindebből következik az is, hogy vékonyabb implantátum beültetéséhez vékonyabb csont is elegendő! Ez azért fontos, mert annak, aki huzamosabb ideje teljes fogatlan, illetve teljes kivehető műfogsort visel, gyakran nem áll rendelkezésre elegendő csontállománya a hagyományos implantátumok beültetéséhez. Extra vékony titán implantátum viszont sok esetben még beültethető.
Mennyi idő alatt készül el?
Vegyük sorra, hány alkalommal kell felkeresni a fogorvost hagyományos implantátumokra történő ragasztott porcelán fogak készítésekor!
1. Első vizsgálat, röntgenfelvétel, kezelési terv és árajánlat készítése
2. Ideális esetben fogbeültetés, kevés csont esetén viszont csak csontpótlás, és 3-6 hónap múlva következhet az implantáció
3. 10 nappal a műtét után varratszedés
4. 3 hónap múlva az implantátum felszabadítása
5. 2 hét múlva lenyomatvétel az implantátumokról
6. 1 hét múlva a híd próbája
7. újabb 1 hét múlva kész a híd, amelyet be lehet ragasztani
Hogy alakul az egy részből álló, extra vékony titán implantátumok és teljes kivehető műfogsor esetében?
1. Első vizsgálat, röntgenfelvétel, megbeszélés
2. Extra vékony implantátumok beültetése és a meglévő fogsor módosítása
3. 3 hónap múlva a 3. találkozáskor építik be a rögzítő patentokat. Ha új fogsor szükséges, rövid időn belül elkészíthető az is
4. Szükség lehet továbbá 1-2 alkalommal a műfogsor igazítására a maximális kényelem elérése érdekében
Milyen eredményre számíthat a páciens?
Mindkét eljárás megfelelő fogsorstabilitást biztosít. Közel olyan eredményre lehet számítani, mintha visszakaptuk volna a saját fogainkat. A normál vastagságú implantátumokkal és híddal történő fogsor esetében viszont hosszabb a kezelés. Nagy különbség, hogy a normál implantátumos megoldás során nem kivehető, rögzített fogpótlást kerül be. Az extra vékony titán implantátumos protézisrögzítés során pedig ugyan kivehető marad a műfogsor, de azt csupán tisztításhoz kell kivenni, még éjjel is a szájban marad.
Nem kell egyedül dönteni
Akár a hagyományos implantátumokkal történő teljes fogpótlást, akár az extra vékony titán implantátumokkal történő teljes kivehető műfogsor rögzítését választjuk a teljes fogpótlás megoldásához, az mindenképpen jó döntés lehet.
Érdemes konzultálni szakértővel a kérdésről, hiszen minden ember életében komoly döntés ez. A szakember segít eldönteni, hogy érdemes-e a több kezeléssel és nagyobb költséggel járó két részes implantátumokkal és körhidakkal történő teljes fogpótlást választani, egyáltalán rendelkezésre áll-e ehhez a szükséges csontállomány. Vagy jobb választás az adott páciensnek a kevesebb kezelést igénylő, kedvezőbb árú, extra vékony titán implantátumokkal rögzített, teljes kivehető műfogsor, amely alkalmazásához kevesebb csontállomány is elegendő.
A cikket Dr. Szabó László, a Fixfogsor Rendelő alapító-igazgatója készítette.