A tejben olyan vegyületek, ásványi anyagok , vitaminok és zsírok találhatóak, melyek nagyon hatékonyan szépíthetik a bőrünket, hajunkat. Többek között A-, D- és B-vitaminok, emellett kalcium, kálium, magnézium, szelén van benne (ezek az anyagok mind szükségesek ahhoz, hogy a bőrünk szépségét, egészségét megőrizzük).
A tejproteinek ápolják a bőrt, gyógyító és regeneráló hatásokkal is bírnak, a tejsav pedig enyhén hámlasztja a bőrt, így megszabadulhatunk az elhalt hámsejtektől. A tejnek tehát – ha fogyasztását nem is javasolja minden szakértő – nagyon jó hatása van a bőrünkre. A tejes fürdőt például évszázadok óta javasolják a szépülni vágyó nőknek. Lássunk néhány receptet!
Az arctisztítás az egyik legfontosabb lépés a fiatalos külső és a ragyogó bőr megőrzésében, ám sok arctisztítóban olyan kemikáliák vannak, amelyek irritálhatják az érzékenyebb bőrt. Szintén gondot okozhat, hogy ezek a kozmetikumok időnként olyan „réteget” hagynak a bőrön, amely eltömíti a pórusokat, így hozzájárul a pattanások és mitesszerek kialakulásához.
A tej ezzel szemben az egyik leglágyabb arctisztító, nem csoda, hogy nagyon sok szappannak is alapanyaga. Egyszerűen tegyünk egy kevés zsíros tejet egy vattapamacsra, majd alaposan töröljük át az arcunkat, nyakunkat és dekoltázsunkat. Utána öblítsük le langyos vízzel.
A tej a szárazabb bőrűekre is nagyon jó hatással lehet, hidratálja, nyugtatja a bőrünket, különösen a hűvösebb őszi és téli hónapokban, amikor az arcunk hajlamosabb a kiszáradásra és az irritációra. Nyugtató és hidratáló pakoláshoz turmixoljunk (vagy villával nyomkodjunk) össze egy fél érett banánt és egy kevés tejet, kenjük fel az arcunkra, és hagyjuk hatni 15 percig. Utána mossuk meg az arcunkat langyos vízzel.
A tejben található savak enyhe hámlasztó hatással is bírnak, így hatékonyan segíthetnek az elhalt hámsejtek eltávolításában. Ez azért lehet fontos, mert az elhalt hámsejtek miatt fakóbbnak tűnhet az arc, a különböző ápoló anyagok sem tudnak mélyebbre hatolni.
Tejes bőrradír
Keverjünk össze egy kevés (2-3 evőkanál) zsíros tejet némi cukorral, hogy sűrűbb masszát kapjunk, majd óvatos, körkörös mozdulatokkal dörzsöljük át az arcunkat. A tejsav a foltok, szeplők ellen is jó, mert halványítja azokat. Reszeljünk le egy fél nyers krumplit és alaposan nyomkodjuk ki a levét, majd a burgonyalevet keverjük össze azonos mennyiségű tejjel. Egy vattapamacsra téve alaposan kenjük be vele a bőrünket, lehetőleg este, lefekvés előtt, hogy több órán keresztül hathasson.
Hidratáló, puhító lábfürdőt is készíthetünk tejből: keverjünk el két csésze meleg tejet egy liter meleg vízben, tegyünk hozzá négy evőkanál sót, 5 csepp teafaolajat, és ebben áztassuk a lábunkat legalább 15-20 percig. Utána alaposan töröljük meg, és kenjük be hidratálókrémmel.
Számos olyan hajápolót is árulnak, melyben a tej az egyik fő hatóanyag. Azonban otthon is készíthetünk olyan hajpakolást, mely hidratálja, simítja és selymessé teszi a hajunkat. Keverjünk össze egy doboz joghurtot, egy tojássárgáját és fél deci zsíros tejet, majd ezzel kenjük be a hajat és a fejbőrt. Alaposan masszírozzuk be, tegyünk fel egy zuhanysapkát, és hagyjuk hatni a pakolást legalább fél órán keresztül. Alaposan öblítsük le, majd mossunk hajat samponnal a szokásos módon.