A fejlett országokban egyre többen küzdenek ekcémával (atópiás dermatitisszel) , amely láthatóan a fejlett országok típusbetegségévé kezd válni. Ennek magyarázatául három hipotézis is született: egyrészt a városi lakókörnyezetben, a természetben sűrűn előforduló baktériumoktól távol, a "túl tiszta" lakásokban nagyságrendekkel kevesebb mikrobával találkozunk, így immunrendszerünk fejletlenebb. Másrészt étkezésünkben a telítetlen zsírsavak dominálnak, amelyek fokozhatják az allergiák megjelenését. Harmadrészt az urbánus légszennyezés hajlamosít légúti allergiára, amellyel kapcsolatosan gyulladásos bőrtünetek is jelentkezhetnek. Ezen túl örökletes tényezőkkel is igazolható az ekcéma: ha a szülőknél kimutatható ekcéma, akkor gyermeküknél is nagyobb lesz a betegség megjelenésének kockázata. A betegség kiújulását pedig a stressz is előidézheti.
Melyik életkorban mi váltja ki?
Fejlett országokban a teljes népesség 10 százaléka is érintett lehet. Az ekcéma leggyakrabban csecsemőkorban jelentkezik, az 5 év alatti gyermekek akár 15-20 százalékánál kimutatható. Még nem tisztázott annak oka, hogy minek köszönhetően válik tünetmentessé ("növi ki") sok gyermek az iskolakezdésig, és kinél egyértelműen valószínű az ekcéma fennmaradása. Megfigyelhető, hogy ekcémás gyermekből nagyobb valószínűséggel válik ekcémás kamasz, majd ekcémás felnőtt, és sokkal ritkább, hogy valakin először felnőttkorában jelentkezzenek a betegség tünetei.
Csecsemőkorban zömmel valamely ételallergia (főleg tej, tojás, szójafehérje) provokálhatja ki az ekcémás tünetek fellobbanását, kisgyermekek esetében pedig a légúti allergizálódás gyakori (az asztma valóságos kísérőjelensége az ekcémának). Kamaszoknál a bizonyos illatanyagokra és a fekete festékre adott ún. kontaktallergiák válthatnak ki bőrgyulladást, felnőtteknél pedig nem egyszer a szénanátha.
Milyen gyógymód ajánlott a kicsiknek?
Jóllehet az ekcéma "csak" bőrbetegség, kezelése holisztikus szemléletet igényel, különösen gyermekkorban. Az ekcémás gyermek bőrét mindaddig folyamatosan ápolni kell, amíg "ki nem növi" a betegséget. Erőteljes fellángolás esetén receptköteles gyulladáscsökkentő hatású krémekre/ kenőcsökre is szükség lehet, ezeket bőrgyógyász (vagy vele egyeztetve a házi gyermekorvos) írja fel.
Emellett egyre gyakrabban mentálhigiénés szakember vagy pszichológus bevonása is szükségessé válik a betegség által okozott szorongás, depresszió és egyéb problémák enyhítésére. Az ekcémás gyerekek ugyanis negatívan élhetik meg a fokozott törődést, az életmód- és étrendbeli korlátozásokat, az alkalmankénti elszigetelődést. Az ekcéma miatti iskolai zaklatás akár a beteg gyermekek 20 százalékát is érintheti, míg a viszketés és más panaszok miatt a kis betegek harmada szenvedhet krónikussá váló alváshiánytól - épp abban az életkorban, amikor a legnagyobb szükségük van erre.
Mindezek alapján tehát létfontosságú a gyermekkori ekcéma hatékony kezelése. A bőrgyógyásszal egyeztetve indokolt lehet allergiavizsgálat elvégeztetése. Ám olyan tényezőkre is érdemes ügyelni, mint az ételfestékek vagy a nagyon színes és savas zöldségek és gyümölcsök (narancs, paradicsom) kerülése. Mindazonáltal ételallergia-vizsgálat nélkül ne fogjuk speciális diétára a gyermeket! Jótékony hatású lehet a probiotikumok, az A-, E- és D-vitamin, illetve a bőr- és immunrendszer működését támogató cink bevitele. A gyermek körmét háromnaponta rövidre kell vágni, hogy ezzel is csökkentsük a bőrsérülések kockázatát és így a felülfertőződést. A gyermek ruházatának mosásakor ne használjunk illatosított mosószereket, sem pedig öblítőt! Kerüljük a műszálas és a gyapjúruházatot!
Az egyénre szabott gyógymód alfája és omegája a bőrápolás, amely a rövid ideig tartó, langyos vizes napi fürdésből és a bőr nedvesség- valamint zsírtartalmának pótlásából áll. Ehhez élettani lipideket és vízmegkötő anyagokat tartalmazó termékeket érdemes használni. Ezek többnyire gyorsan beszívódnak, de emiatt 4-6 óránként újra kell kenni őket - az esti rutin részeként fürdés után kerüljön erre sor. Az ekcémás bőr hidrolipid védőrétege genetikailag károsodott - az egészségesnél kevesebb lipidet és vízmegkötő anyagot tartalmaz - ezért bőr állandó hidratálása, az elveszített lipidek pótlása tünetmentes állapotban is fontos.
Szponzorált tartalom.
A cikket a Bayer Hungária Kft támogatta.
L.HU.MKT.CC.07.01.2019.1818