Környezeti ártalmak és a bőrünk

A bőrproblémák kialakulásánál nagy szerepe van a genetikai örökségünknek, vagyis annak, hogy milyen bőrtípust örököltünk az őseinktől. Azonban az életmódunknak legalább akkora hatása van a bőrünkre, mint ahogy annak is, hogy milyen környezetben élünk.

A bőrünk nemcsak elválasztó, elhatároló, érzékelő és védő funkciókat tölt be, de a legnagyobb méregtelenítő szervünk is egyben. Vagyis, a szervezetünkbe jutó méreganyagok előbb-utóbb "kicsapódhatnak" a bőrünkön, a hatásukat jól látható formában, például pattanásokként, ekcémás fellángolásként vagy egyéb módokon érzékelhetjük. Hiába vásároljuk és használjuk tehát a legdrágább és legkülönlegesebb krémeket, ha ezek működése nincs belülről támogatva - vagyis a kozmetikumok nem képesek ellensúlyozni a méreganyagokkal teli környezet hatásait.

A környezeti hatások különösen nagy szerepet játszhatnak a pattanások kialakulásában. Meglepően sok dolog okozhatja ezek megjelenését, igaz, ezek az egyes embereket eltérő mértékben érinthetnek, ezért mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy mire reagál rosszabbul a szervezete. Van azonban néhány olyan általános tényező, amelyeket nem árt kiiktatni, ha igazán szép bőrt szeretnénk.

A városi levegő és a cigaretta is károsíthatják a bőrt

Nagymértékben nyomot hagyhat például a bőrünkön a szennyezett levegő, illetve a levegőben lévő anyagok, például a kátrány vagy a szénpor, ezek a mikroszkopikus részecskék ugyanis megtelepedhetnek a bőrön, belekerülhetnek a pórusokba és eltömíthetik azokat, fokozva ezzel a pattanások kialakulását. Szerencsére, igazán súlyos problémákat csak akkor okozhatnak ezek a levegőben lévő részecskék, ha nagyon szennyezett környezetben élünk vagy ott dolgozunk, az "átlagos" városi levegő negatív hatásait a rendszeres, kíméletes, de alapos arctisztítással ellensúlyozhatjuk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jóval gyakoribb, hogy a mindennapokban használt vegyületek kerülnek a bőrünkre és okoznak ott problémákat: a hajformázók, a tisztítószerek, a mosópor-maradványok. Ezek nem a pórusokat tömítik el, hanem irritálhatják a bőrünket, kipirosodást, kiütéseket, pattanásokat, viszketést okozhatnak. Ha a bőrproblémákra hajlamosak vagyunk, akkor lehetőség szerint csökkentsük azoknak a kemikáliáknak a számát, melyekkel naponta érintkezünk, térjünk át a természetes tisztító és bőrápoló szerekre (például a takarításban nagy segítségünkre lehet a szódabikarbóna vagy az ecet).

Az ártalmas környezeti hatások közül az egyik legfontosabb a napsugárzás, amely ha nem is közvetlenül okoz például pattanásokat, és sokszor nincs nyilvánvaló jele annak, hogy károsítja a bőrt, hosszú távon mégis ez tehető a leginkább felelőssé a bőrproblémákért, elsősorban a bőr idő előtti öregedéséért. A napsugárzás ugyanis olyan mikroszkopikus gyulladásokat indít el a bőrben, melynek hatására károsodnak a bőr rugalmasságáért felelős anyagok, a kollagén és az elasztin. A sugárzás emellett az úgynevezett májfoltok kialakulásában is szerepet játszik, és nem feledkezhetünk el arról sem, hogy a napsugárzás milyen hatalmas mértékben fokozza a bőrdaganatok kialakulásának rizikóját.

Az egyik legnagyobb "bűnös" a bőrproblémák kialakulásában a dohányzás. A cigarettában ugyanis olyan vegyületek találhatóak, melyek rontják a sejtek vérellátását, csökkentik az oxigén szintjét, roncsolják a bőrben lévő rugalmas rostokat, a kollagént, elasztint, így a bőr idő előtt ráncosodásnak indulhat, elveszíti a feszességét. A dohányzás csökkenti a bőr egészségéhez és szépségéhez szükséges vitaminok szintjét is a szervezetben, lassítja az új sejtek képződését. Ezek miatt a tényezők miatt a dohányzás nemcsak a fokozott, felgyorsult öregedéssel, de a bőr elszíneződésével, a bőrszín fakóbbá válásával jár együtt, emellett a sebek is lassabban gyógyulnak, és nő az elfertőződés esélye is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.