Mi történik a bőrrel?
A pattanásos bőr, az akné hátterében a bőr fokozott faggyútermelése, illetve a szőrtüsző megnövekedett hámtermelése és csökkent hámlása áll: az utóbbi megnehezíti a faggyú kiürülését, így az felgyülemlik a bőr felszíne alatt. Ennek következménye a mitesszerek megjelenése, amelyek nem járnak gyulladással. Az eltömített pórusok azonban könnyen be is gyulladhatnak, ha a bőrön jelen lévő baktériumok felszaporodnak a faggyúban, a mitesszereknél jóval kellemetlenebb, nehezen eltávolítható, nem ritkán fájdalmas, gennyes sokat, esetleg csomókat okozva a bőr felületén.
Mi vezethet pattanásokhoz felnőttkorban?
Noha a folyamatot elsősorban hormonális hatások indítják be, és pattanásosokat a tizenéves kor problémájának tartjuk, későbbi életszakaszokban sem ritka. Az zavaró pattanások felnőttkori megjelenése részben szintén hormonális okokra vezethető vissza: a kamaszkoron túl is felborulhat a hormonháztartás - jellemzően a menstruációs ciklussal összefüggésben, terhesség vagy menopauza alatt, valamint hormonális fogamzásgátló készítmények hatására.
Pattanásainkat ne vegyük mi kezelésbe, kérjük kozmetikus segítségét
Nagyon jelentős kockázati tényező továbbá az elhúzódó stressz: vizsgálatok tanúsága szerint feszült, kimerítő élethelyzetek gyakori velejárója, hogy - egyéb testi-lelki panaszok mellett - romlik bőrünk állapota is. Hormonális tényezőkön kívül pedig más szervi problémák, például az emésztés zavarai is összefüggésben lehetnek az akné kialakulásával, de okozhatják a pattanások kitörését egyes gyógyszerek, köztük a lítium és a kortikoszteroid tartalmú szerek.
Hogyan ápoljuk a pattanásos bőrt?
Nagyon fontos a bőr mindennapi, alapos karbantartása - a szakemberek szerint azonban, ha zsíros a bőrünk, naponta kettőnél többször ne végezzünk arctisztítást, és kíméletesen végezzük azt. Kozmetikus vagy bőrgyógyász segíthet a bőrünk állapotának megfelelő, a problémás bőr tüneteit enyhíteni képes tisztító, ápoló, hidratáló készítmények kiválasztásában, az otthoni bőrápolás technikáinak elsajátításában. Ügyeljünk továbbá arra, hogy sminkkészletünk is a bőrtípusunknak megfelelő készítményekből álljon.
A zsíros bőrt is óvni kell a napsugárzás káros hatásaitól, ehhez válasszunk könnyen beszívódó termékeket, amelyek nem tömítik el a pórusokat. Az egészséges étkezés, a megfelelő éjszakai alvás és a stressz-szel való megküzdés konstruktív technikáinak elsajátítása mind sokat segíthetnek a problémás bőrrel összefüggő panaszok enyhítésében.
Súlyosabb akné esetében faggyútermelést, a hámtermelést vagy a gyulladást célzó gyógyszeres kezelés lehetősége is felmerül - ha a pattanásaink megnehezítik mindennapjainkat, forduljunk bőrgyógyász szakemberhez a lehetőségeink áttekintése érdekében.