Az ekcéma kellemetlen bőrbetegség, amellyel akkor tudunk viszonylag problémamentesen együtt élni, ha megtanuljuk kordában tartani a gyulladást kiváltó tényezőket. Ez elsősorban a következőket jelenti:
- ismerjük fel a hajlamosító faktorokat,
- fejlesszük ki a számunkra legalkalmasabb fürdési és bőrápolási rutint,
- használjuk az orvos által felírt, illetve nem vényköteles gyógyászati készítményeket,
- törekedjünk a napi stressz csökkentésére,
- figyeljük a felülfertőződésre utaló jeleket (hólyagos, fájdalmas, vörös vagy forró érzetű foltok a bőrön).
Sajnos megesik, hogy még a mintaszerűen viselkedő betegnél is visszatér a kínzó viszketés. Az ekcéma ugyanis gyakran kiszámíthatatlan, és még sok mindent nem tudunk róla. Jóllehet az ekcéma nem gyógyítható, számos kezelési mód segít enyhíteni a panaszokat. A betegség egyéni típusától és súlyosságától függően lehet szó életmód-váltásról, nem vényköteles készítményekről, illetve külsőleg, szájon át vagy injekció formában alkalmazott vényköteles gyógyszerekről, továbbá fototerápiáról és alternatív módszerekről.
Milyen módon előzhetjük meg a viszketést?
A bőr legkülső rétege, az epidermisz véd a környezeti hatásokkal szemben, felszínét pedig hidrolipid film borítja: ez vízből és lipidekből (zsírokból) álló emulzió. Ez a védőréteg akadályozza meg, hogy az irritáló anyagok, baktériumok, vírusok és allergének a bőrünkön keresztül bejussanak a szervezetünkbe, illetve hogy túl sok nedvességet veszítsünk. Az ekcémás betegeknek (kivált az atópiás dermatitisszel küzdőknek) eleve szárazabb a bőrük az átlagosnál, ugyanis genetikailag kevesebb lipidet és nedvességmegkötő anyagot tartalmaz. Amennyiben ezeket nem pótolják rendszeresen megfelelő bőrápoló készítményekkel fellobbanhat az ekcémás gyulladás. Ennek első jele a bőr szárazsága, kipirosodása és viszketése. A megelőzés kulcsa tehát a megfelelő bőrápolás.
Kiszáradt bőrünk igényli a rendszeres hidratálást, amelynek egyik fontos eleme a napi fürdés: legyen szó kádfürdőről vagy zuhanyozásról, fontos, hogy a víz inkább langyos, testmeleg legyen, mert a forró víz szárítja a bőrt. Fürdés után azonnal (három percen belül) kenjük be bőrünket testápoló krémmel, amely pótolja az elveszített nedvességet. Használjunk magas olajtartalmú, lehetőleg élettani lipideket tartalmazó, ekcémás bőr ápolására fejlesztett testápolót a hidrolipid film visszapótlása érdekében, és minden kézmosás után krémezzük be a kezünket. Szappan helyett érdemes szulfátmentes babafürdetőt választani. A törülközővel ne dörzsöljük a bőrünket, inkább gyengéd érintésekkel itassuk fel a nedvességet a bőrünkről.
Mit tegyünk, ha mégis viszket a bőrünk?
Kádfürdő esetén kísérletezhetünk azzal, hogy természetes hatóanyagokkal "dúsítjuk" a fürdővizet, úgymint néhány evőkanálnyi zabpehely, körömvirágtea, almaecet, tengeri só vagy szódabikarbóna hozzáadásával. (Ezek közül csak egyet válasszunk.) Éjszakára vegyünk fel cérnakesztyűt, amellyel megelőzhetjük, hogy alvás közben kikaparjuk a viszkető bőrünket. A háziorvossal egyeztetve éjszakára antihisztamin -tartalmú tablettát is bevehetünk a viszketés csökkentésére.
Az ekcéma elleni nem vényköteles készítmények fő feladata a bőr megfelelő hidratálása és zsírozása, illetve az ekcémás tünetek (kivörösödés, viszketés, gyulladás) mérséklése, egyesek pedig antibakteriális hatásuknál fogva a felülfertőződés ellen védenek. Ezeket a szereket törülközés után, testápolózás vagy kézkrémezés előtt használjuk.
A fototerápia során UVB-sugárral kezelik a bőrt, amely egyrészt enyhíti a viszketést és a gyulladást, másrész serkenti a D-vitamin-termelést, és antibakteriális hatású a bőrre. Az UVB-sugár megakadályozza, hogy immunrendszerünk "túlreagálja" az irritációt, ám megárt belőle a sok: öregíti a bőrt és fokozza a bőrrák kockázatát.
Az alternatív módszerek közül komoly segítséget jelenthetnek azok, amelyek célja a stresszoldás. A napi meditáció, autogén tréning, jóga levezeti a szellemi és testi feszültséget, aminek köszönhetően ritkábban kell számítanunk az ekcéma visszatértére.
L.HU.MKT.CC.07.01.2019.1818
A Bepanthen Sensiderm krém orvostechnikai eszköz, egyben gyógyászati segédeszköz.
Forgalmazza: Bayer Hungária Kft., 1123 Budapest, Alkotás utca 50.