Az izzadásgátló dezodorok használata ma már természetesnek tekinthető. Ugyanakkor még mindig nem vagyunk teljesen tisztában azzal, hogy milyen hatással vannak ezek a kozmetikumok a szervezetünkre. Egy nemrég publikált amerikai kutatás szerzői úgy találták, hogy az izzadásgátlók igen nagy mértékben befolyásolják a bőrünkön, pontosabban a hónaljunkban élősködő mikrobák számát és a baktériumflóra összetételét is.
„Szerettük volna tudni, hogy a mindennapos használati tárgyaink, mint például az izzadásgátló , milyen hatással vannak azokra az apró lényekre, amelyek velünk élnek” – mondta Julies Horvath, a North Carolina Museum of Natural Sciences mikrobiológiai kutatólaborjának vezetője, a tanulmány vezető szerzője. „Több ezer baktériumfaj élhet a bőrünkön, különösen a hónaljunkban. Eddig még azt is nehéz volt megmondani, hogy milyen mikrobák élhetnek ezen a területen, de most felfedeztük, hogy a legnagyobb hatással a fajtaösszetételre az izzadásgátló dezodorok vannak.”
„Úgy találtuk, hogy azok bőrén, akik izzadásgátlót kennek magukra, sokkal kevesebb baktérium található, mint azoknál, akik semmilyen hasonló terméket nem használtak” – mondta Horvath professzor. „Meglepő módon azonban, a dezodorokat használók bőrén jóval több volt a mikroba.”
A kísérlet hatodik napjára a baktériumflóra minden önkéntes bőrén regenerálódott, és mindenkinél nagyjából ugyanakkora mennyiségű mikroba volt megtalálható. „Az utolsó két napon azonban az izzadásgátlók rendkívüli mértékben lecsökkentették a baktériumok számát, ráadásul jóval kevesebb különböző fajt lehetett megfigyelni.”
„Az izzadásgátlók és dezodorok rendkívüli módon befolyásolják, és teljesen újrarendezik a bőrünk ökoszisztémáját” – mondta Horvath. „A legnagyobb probléma ezzel az, hogy nem tudjuk még biztosan, hogy ez pontosan milyen hatással van az életünkre, az egészségünkre. Ezek kiderítéséhez mindenképpen további kutatásokra van szükség.”
A kutatás eredményeiről a PeerJ című szaklapban számoltak be.