Natúrkozmetikumoknak elvileg az olyan arc- és testápolási készítményeket nevezzük, melyek előállításához főként természetes eredetű alapanyagokat (gyógynövény-, zöldség-, gyümölcskivonatok, növényi olajok, fűszernövények, illóolajok, növényi glicerin stb.) használnak, és szintetikus kémiai anyagoktól mentesek.
A natúrkozmetikumokon belül három kategóriát különböztethetünk meg:
- natúrkozmetikumok;
- bioösszetevőket is tartalmazó natúrkozmetikumok;
- tisztán biokozmetikumok.
Ha egy natúrkozmetikum bioösszetevőkkel készül, akkor csillagozással kell feltüntetni a csomagolásán, hogy melyik összetevő származik ökológiai gazdálkodásból. Biokozmetikumnak pedig azokat a natúrkozmetikumokat nevezzük, amelyben túlnyomórészt ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó alapanyagok találhatók. Ha ilyen termékeket választunk, biztosak lehetünk benne, hogy elkészítésükhöz felhasznált növényeket vegyszermentesen termesztették.
De térjünk vissza kicsit a szimplán natúrkozmetikumokra. Azért írtuk fentebb, hogy "elvileg", mivel jelenleg nincs konkrét törvényi szabályozás arra, hogy milyen kozmetikumra lehet ráírni, hogy natúr vagy természetes. A hiányos jogi szabályozás miatt a vásárlók csak az egyes minősítő szervezetek jelöléseiben és a szaktudásában bízhatnak.
Milyen minősítő szervezetek címkéjére figyeljünk?
Ha biztosak akarunk lenni abban, hogy a megvásárolni kívánt termék valóban természetes alapanyagokból készült, akkor keressük az alábbi szervezetek címkéjét a kozmetikumok csomagolásán. A legnagyobb és legismertebb minősítő szervezet a német BDIH, a francia Cosmebio és Ecocert, az olasz Icea és an angol Soil Association. Továbbá ezen szervezetek együttműködése révén jött létre a COSMOS (COSMetics Organic Standard), amely azt a célt tűzte ki, hogy egységesítse Európában a natúrkozmetikumok címkézésre vonatkozó szabályokat. A COSMOS Natural címkét olyan termékek kaphatják meg, amelyek a többi között parabénmentesek , nem tartalmaznak génmódosított összetevőket és általában kőolajszármazékokat sem. Plusz a gyártóknak a kozmetikumok előállítása során bizonyos környezeti előírásoknak is meg kell felelniük. A COSMOS Organic címkét pedig akkor kaphatja meg egy kozmetikum, ha a benne lévő mezőgazdaságból származó összetevők legalább 95%-a organikus (azaz bio) termesztésű, és ezek az összetevők legalább a krém 20%-át adják összesen.
De miért is jó a természetes?
Fontos észben tartani, hogy a természetes kozmetikumok összetevőivel szemben is tapasztalhatunk allergiás reakciót , ezért először kis bőrfelületen tanácsos kipróbálni őket. Ám e termékek általában kevesebb irritációt okoznak, és esetükben ritkábban fordul elő szárazság, viszketés, allergiás reakció, hámlás vagy gyulladás. A natúrkozmetikumok további nagy előnye, hogy bőrrokon alapanyagok felhasználásával készülnek, melyek hatóanyagait a bőr könnyebben tudja hasznosítani. Ám ezek a hozzávalók általában rövidebb ideig őrzik meg szavatosságukat (hiszen tartósítószerekkel sincsenek teletömve), éppen ezért fokozottabban figyeljünk a lejárati idejükre.