Mit kell tudnunk a szabadgyökökről?

Az antioxidánsokat jól ismerjük: pontosan tudjuk, hogy ezek a mikrotápanyagok nélkülözhetetlenek az egészséghez és a szépséghez. De azzal is tisztában vagyunk, mi ellen védenek? Ismerjük meg jobban a szabadgyököket!

A szabadgyök nem más, mint egy olyan atom vagy molekula, melynek (legalább) egy pár nélküli, szabadon álló elektronja van. Ez a pozitív, negatív vagy semleges töltésű részecske igen labilis, nagyon fogékony a különböző kémiai reakciókra. Arra törekszik ugyanis, hogy a stabil, páros állapotot visszaállíthassa: ehhez más, stabil vegyületeket "támad meg" és "elrabol" tőlük elektronokat.

Szabadgyökök keletkezhetnek a szervezeten belüli vagy azon kívüli folyamatok hatására: az előbbiek közé tartoznak például az anyagcsere-folyamatok vagy a gyulladásos betegségek, míg az utóbbinál a napfényt (pontosabban az UV-sugárzást) kell megemlíteni.

Szabadgyökök képződnek akkor, ha rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztunk alkoholt, ha dohányzunk, ha vegyileg szennyezett élelmiszereket vagy erősen klórozott ivóvizet fogyasztunk. Orvosi kezelések, vizsgálatok és a betegségek gyógyítása során is képződhetnek szabadgyökök, például altatásos műtét közben, sugár- és kemoterápiás kezeléskor vagy röntgenvizsgálatkor.

A szabadgyökök léte teljesen természetes a szervezetben, sőt néhány élettani folyamathoz nélkülözhetetlen a jelenlétük. A szabadgyökök szerepet játszanak például a szervezetet megtámadó kórokozók elleni védelemben, illetve a sejtek közötti kommunikációban is. A testünkben egy olyan ellenőrző rendszer is működik, mely meggátolja, hogy a szabadgyökök túlságosan elszaporodjanak. Ha ez zavart szenved vagy túl sok szabadgyök keletkezik, esetleg a környezetünkből túl sok szabadgyök kerül a szervezetünkbe, akkor az elszaporodó és felszabaduló szabadgyökök károsan befolyásolják az egészséges sejtek működését. Mivel a szabadgyökök az elektronokat a környező szövetek sejtjeiből pótolják, ennek következtében károsodhatnak a sejtek. A szabadgyökök gyorsítják az öregedés folyamatát, például ráncokat okoznak. Hatásukra idegrendszeri zavarok, szem-, tüdő-, szív- és érrendszeri, valamint daganatos megbetegedések alakulhatnak ki.

Antioxidánsokkal az öregedés ellen

Szerencsére, a szabadgyökök ellen van megfelelő védekezés. Az úgynevezett antioxidánsoknak három fő csoportja van: egy részük a szervezetben termelődik, mások a táplálékkal együtt kerül a szervezetünkbe. Meglepő módon, a külsőleg alkalmazott antioxidánsok is hatásosak, ezért érdemes például vitaminos krémeket használni. Az antioxidánsok közé tartoznak az E-, az A- és a C-vitamin, a flavonoidok, a karotinoidok, a szelén, a cink, a mangán.

Az antioxidánsok igen népszerűvé váltak az elmúlt évtizedekben. Jó néhány kutatás bizonyította, hogy ezen anyagok nélkülözhetetlenek az egészség megőrzésében, az oxidatív stressz elleni küzdelemben és a szabadgyökök okozta sejtkárosító hatások visszafordításában.

Ezzel pedig jelentősen lassíthatják az öregedési folyamatokat és bizonyos betegségek kialakulásának esélyét is csökkentik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra