Svéd tudósok szerint a gyártási folyamatok hibája miatt bizonyos hajfestékekbe és dauer-termékekbe rákkeltő hatással rendelkező kémiai anyagok kerülhetnek. A Lund Egyetem tudósai rendkívül magas koncentrációban találtak az EU-ban tiltott toluidineket az általuk megvizsgált fodrászok vérében.
Különösen magas volt a veszélyes anyagok koncentrációja azoknak a fodrászoknak a vérében, akik sok hajfestést, illetve dauerolást végeztek klienseiken. A hólyagrákkal szoros összefüggésbe hozható veszélyes anyagokat az Európai Unióban a 90-es évek elején betiltották. A kutatásban részt vett tudósok attól tartanak, hogy a hajápoló szerek komplexitása miatt a gyártási folyamatok során keletkezett szennyeződéseknek köszönhetően a modern hajfestékekben nyomokban továbbra is megtalálhatóak a rákkeltő anyagok.
A kutatók összesen nyolc rákkeltő kémiai anyag nyomait keresték 295 fodrász, valamint 32, a haját rendszeresen festő önkéntes vérében. Megvizsgáltak továbbá 50 olyan kontroll személyt is, akik egy éven keresztül semmiféle hajfestéket vagy dauer-terméket nem használtak. A vizsgálatokból kiderült, hogy a hajfestékekkel és dauervizekkel rendszeresen érintkező résztvevők vérében jóval magasabb volt a toluidinek koncetrációja, mint azokéban, akik nem használtak ilyen termékeket. A koncentráció több résztvevő esetében is az egészségügyi határérték közelében mozgott.
A húgyhólyagrák kockázata az esetükben tehát annál magasabb volt, minél gyakrabban kerültek kapcsolatba a hajápoló szerekkel. Az 1970-es években a kereskedelmi forgalomban lévő hajfestékek és színezők nagyjából 90 százaléka tartalmazott valamilyen rákkeltő anyagot.
"Úgy tűnik, hogy a gyártási folyamatok során valamilyen szennyeződés kerülhet ezekbe a termékekbe, mert a legtöbb rákkeltő adalékanyagot már évekkel ezelőtt betiltották - nyilatkozta dr. Gabriella Johansson, a Lund Egyetem munkatársa - A modern hajápolási termékek összetétele azonban annyira komplex, hogy a legtöbb embernek általában fogalma sincs róla, hogy pontosan mit is ken a hajára ."
"A legnagyobb veszélyt a bőrrel való közvetlen érintkezés jelenti, így tehát általános tanácsként mindenképp elmondható, hogy érdemes hajfestéshez kesztyűt húzni, nem csak a szakembereknek, de az otthon hajat festőknek is. Ezzel valamelyest csökkenthető a káros anyagok szervezetbe jutásának esélye." A kutatás részletes leírása a című orvosi szaklapban olvasható.