A kezdeményezés ötlete a zuglói polgármester fejéből pattant ki, miután ő, és a helyen dolgozó Rózsa Magdolna is megnézték a hetedik kerületben, hasonló elven működő szépségszalont. A különbség annyi, hogy a zuglói szalonban Magdolna egyedül végzi a kozmetikus, manikűrös és fodrász munkáját.
17 éve kozmetikus, 10 éve fodrász. "Most államvizsgáztam szociális munkából, jövő héten folytatom az ELTE-n, csak most már mesterképzésben. Zuglóban töltöttem egy szemeszter szociális munkás gyakorlatot, így ők már megismertek, tisztában voltak vele, hogy a fentieket is csinálom. Tudták, hogy ha megcsinálják a szalont Zuglóban is, én képes leszek itt dolgozni, minden szolgáltatást, amit ott nyújtanak, meg tudok csinálni" - magyarázta Magdolna. Így fel is vették szociális asszisztensnek, amíg megszerezte a diplomáját, és most már családsegítő pozícióban van a Zuglói Családsegítő és Gyermekjóléti Központ Állásles Munkaközvetítő Iroda munkatársaként.
A szalont az önkormányzat üzemelteti: az ő tulajdonuk a helyiség, ők fizetik a rezsit, a szükséges anyagokat és Magdolna bérét is. Emellett rengeteg adomány is érkezik hozzájuk, ott jártunkkor éppen 40 pár cipőt és 8 nagy zsák ruhát kapott a műhely. "Nagyon sokan felajánlották a segítségüket, így létrehoztam egy csoportot a Facebookon, Tükörkép Műhely támogatók néven, ott ki szoktam írni, ha adomány érkezik." Mint mondja, vannak azért hiánycikkek, férficipő például nagyon jól jönne, sokan keresik, ahogy az öltönyt, nyakkendőt is. Több beszélgetésből is kiderült, hogy van, aki egyszerűen nem tud elmenni az állásinterjúra, mert nincs buszjegye, úgyhogy elkezdett buszjegyeket gyűjteni.
A szalon elsődlegesen az álláskeresőkön segít. A családsegítőben kapnak egy kupont, ahol aláírják, lepecsételik a papírt. Magdolna azért tartja jónak ezt a rendszert, mert így neki nem kell "igazoltatnia" az ügyfelet, kérdezgetnie, hogy az ide érkező valóban rászoruló-e.
Ottlétünk alatt érkezett a műhelybe Anna, aki a manikűrözés ideje alatt szívesen beszélt arról, miért is jár a helyre. "Rendezett a frizurával, szép körmökkel eleve másként lépek ki az utcára, ez önbizalmat ad az interjúhoz is. Magdolnával nagyon közvetlen beszélgetés, kapcsolat alakult ki már első alkalommal, ami szintén pozitívan hat rám. Arra gondolok, ha vele is most találkoztam először, és ennyire jót beszélgettünk, akkor miért lenne ez más egy interjún, a munkaadóval?" - mondja meglepő nyiltsággal.
Majd ugyanilyen természetességgel folytatja, elmesélve, miért is keres éppen állást. "Besegítek egy ismerősömnek az ügyintézésbe, akkor megyek, amikor éppen szükség van rám. De szeretnék egy komolyabb, állandó munkát." A beszélgetés alatt azt is elmondja, mennyire nem egyszerű az álláskeresés. "Beadom a jelentkezésemet, sokszor nem is válaszolnak, és csak várok a visszajelzésre, ami nem érkezik meg. Többször előfordult, hogy elmentem interjúra, és még utána sem tájékoztattak arról, hogy nem engem választottak. Nagyon elkedvetleníti az embert."
Anna hozzáteszi, hogy ebben a felszabadultabb légkörben könnyebben megnyílik az ember, szívesebben beszél a problémáiról, hiszen látja, hogy Magdolna szívvel-lélekkel, mosolyogva fogadja azokat, akik ide érkeznek.
Magdolna célja éppen ez, hogy aki ide bejön, az érezze, itt kibeszélheti a problémáit, meghallgatják, segítenek, ahol tudnak. Fontos, hogy aki eljön a szalonba, ne csak elégedetten, hanem magabiztosan is távozzon. "A családsegítővel közösen segítünk az ide betérőknek, hogy elérjék kitűzött céljukat. Ha nincsenek céljaik, akkor segítünk keresni neki, ahogy abban is, hogy kijöjjenek abból a helyzetből, ami az ügyfelemmé tette őket."
Személyiségfejlesztő foglalkozásokra is lehet járni
A műhelyben más családsegítők által szervezett önbizalom-növelő, személyiségfejlesztő foglalkozások is helyet kapnak, ezeknek a hátsó szoba ad otthont, ahol 10-20 szék áll, és várja a foglalkozásra érkezőket. A családosokra is gondoltak, járóka és gyereksarok kialakításával. Volt már rá példa, hogy egyszerre hat gyerektől volt hangos a hely: míg az egyik anyuka szépült, a másik a gyerekekre vigyázott.
Máris sokan szeretnének segíteni, legutóbb például egy skót pub tulajdonosa írt nekik, hogy támogatni szeretné a műhelyt. Fodrászkellékeket, kávét kapnak majd, illetve szerveződik egy támogatói vacsora, amelynek a bevételeit szintén a hely kapja meg.
Rengeteg adomány érkezik máshonnan is, ott jártunkkor éppen 40 pár cipőt és 8 nagy zsák ruhát kapott a műhely. "Mivel sokan felajánlották a segítségüket, így létrehoztam egy csoportot a Facebookon, Tükörkép Műhely támogatók néven, ki szoktam írni, ha adomány érkezik." Mint mondja, vannak azért hiánycikkek, férficipő például nagyon jól jönne, sokan keresik, ahogy az öltönyt, nyakkendőt is. Több beszélgetésből is kiderült, hogy van, aki egyszerűen nem tud elmenni az állásinterjúra, mert nincs buszjegye, úgyhogy elkezdtek buszjegyeket gyűjteni.