"A testem több pontján viszketett a bőröm, ezért felkerestem a bőrgyógyászt. A diagnózis számomra sokkoló volt: rühesség . Majd elsüllyedtem szégyenemben. Az orvos azt mondta, ne izgassam magam miatta, nem én vagyok az egyetlen. Felírt egy gyógyszertári ecsetelőt, és valóban hamar megszűnt a vakarózás. Szeretném tudni, hol lehet ilyen szörnyűséget elkapni, és testi érintkezéssel, például kézfogással átadhatom-e másnak? Lehet, hogy a sokat dédelgetett macskám a bűnös?" - írja K. Tibor.
<a href="https://www.duoderm.hu/" target="_blank">Dr. Körmendy Miklós</a> bőrgyógyász válasza
A rühesség okozója a Sarcoptes scabiei nevű, néhány tized milliméter nagyságú rühatka, mely csak az embereket betegíti meg. Bár háziállataink is lehetnek rühesek, az állati rühatka nem okoz emberi rühességet. A fertőzött állatról bőrünkre kerülhet ugyan, de nem képes rajta szaporodni, tüneteket nem okoz.
A fertőzés többnyire közvetlen emberi kontaktussal terjed, hiszen az atka nem képes nagyobb távolságot megtenni. A rühesség ellen senki sem védett, bárki elkaphatja - akár többször is! A fertőzéshez általában szoros testi kontaktus kell, ezért kevéssé valószínű, hogy egy kézfogás vagy ölelés alkalmával továbbadhatná. A fertőzés átvivője lehet azonban a fertőzött személy ágyneműje, törölközője, ruhadarabjai vagy használati tárgyai is. Napjainkban a fertőzöttek többsége hajléktalan vagy rossz higiénés körülmények között élő személy.
Fertőzés előfordulása esetén szükséges a környezetben élők, családtagok alapos fertőtlenítő kezelése, még akkor is, ha tünetmentesek (a betegség lappangási ideje ugyanis 6-8 hét is lehet!). Előírás a környezet tárgyainak fertőtlenítése, valamennyi ágynemű, törölköző és ruhadarab magas hőfokon történő mosása. A nem mosható ruhadarabokat zárt műanyag zsákban kell tartani legalább 1 hétig. Az atka néhány napnál tovább szerencsére nem életképes az embertől távol.
A Nők Lapja Egészséget keresse az újságárusoknál, vagy fizessen rá elő a Sanoma Magazincentrumában!