Egyes áruk azzal kínálják magukat, hogy kímélik a hajat, mások dúsítást ígérnek. Megint mások pedig egyenessé, simává teszik a hajunkat - legalábbis a termékismertető szerint. A Live Science.com szerint ugyanakkor sok esetben ezeket a hangzatos állításokat nehezen vagy egyáltalán nem lehet tudományosan bizonyítani.
Ez nemcsak pénzkidobást jelent. Hajunkat is károsíthatják azok a termékek, amelyeket a megtévesztő tájékoztatás után vásároltunk - ez a véleménye a New Orleans-i Tulane Egyetem dermatológusának, Nicole Rogersnek. Az ő segítségével a Live Science néhány hajápolási terméknek alaposabban is utánanézett.
A szulfátmentes samponok tényleg jobbak?
A nátrium laureth szulfát és a nátrium lauryl szulfát a két leggyakoribb összetevője a samponoknak. Ezek a vegyi anyagok habzanak a zuhany alatt, eltávolítva a koszt és a piszkot a hajról. Az utóbbi időben ezeket a szulfátokat támadják, mert eltávolítják a hajról a természetes olajokat, károsítva a szárított hajat.
Mostanában számos sampon viseli a "szulfátmentes" feliratot, így drágábban árulják őket. Ugyanakkor Rogers szerint nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy a szulfátmentes samponok kíméletesebbek a hajhoz. Nincs arra sem bizonyíték, hogy a szulfátmentes samponok használatakor a hajfestés hatása tovább tartana. Ugyanakkor bizonyos bőrproblémákkal küzdő emberek számára a szulfátmentesség előnyös lehet. Ilyenek az ekcémások , a dermatitisszel (bőrgyulladással) küszködők, akik érzékenyek a szulfátokra.
Biztonságos-e a keratinterápia?
A keratinterápia révén a haj kiegyenesedik, és akár öt hónapig is kisimulnak a göndör fürtök. Ezek a termékek azonban veszélyes formaldehidet tartalmaznak, méghozzá előfordulhat, hogy nagyobb mennyiségben, mint amennyit az európai és észak-amerikai hatóságok megengednek. A formaldehid a szemet, a tüdőt, az orrüreg járatait károsíthatja. Egyesek szerint karcinogén, azaz rákkeltő hatása is ismert.
Ráadásul a keratinterápia nem feltétlenül erősíti a hajat, hiszen a forró hajvasalók , amelyekkel "belevasalják" a keratint a hajba, hosszú távon is károsítják a hajat.
Biztonságosak-e a hajdúsítók?
Ezek a termékek ugyan tényleg dúsítást ígérnek, de valójában a látszatot javítják: a haj természetes sűrűségét nem befolyásolják, átmenetileg vonják be a hajszálakat. A dúsítás általában csak addig tart, amíg megmossák a hajat. Rogers szerint ugyanakkor ezek az anyagok biztonságosak, szerinte a vevőknek a hidrolizált keratint érdemes keresniük, illetve a dimetil-polisziloxán tartalmúakat (ezt köznapiasan csak "szilikonos"-ként ismerhetik a vásárlók).
Vannak olyan termékek, amelyek minoxidilt tartalmaznak, ezek valóban dúsítják a hajat, minthogy ez a vegyület tényleg növeli a sűrűséget. A minoxidil ugyanis jótékony hatású, a haj újranövését segíti elő, és akadályozza a hajhullást.