A nők hajlamosabbak az idegkimerülésre és -összeroppanásra, különösen a munkával kapcsolatos extrém stressz és szorongás hatására. A szervezetükben zajló hormonális változások miatt a depresszióra és a szezonális depresszióra is hajlamosabbak. Az ezekkel járó stressz pedig szintén hozzájárulhat a korai öregedéshez - mondta el dr. Judith Moring pszichiáter a brightside.me-nek nyilatkozva.
Egy, a George Mason Egyetem kutatói által 2018-ban lefolytatott tanulmány szerint a terhesség külsőleg akár 11 évvel is idősebbnek mutathatja a nőket. Az édesanyák telomerjei rövidebbek, mint azok esetében, akik sosem szültek. Márpedig minél rövidebbek valakinek a telomerjei, annál idősebbnek tűnik. Emellett várandósság alatt egyáltalán nem ritka az extra stressz, ami szintén felgyorsíthatja az öregedési folyamatokat.
A férfiak és a nők bőre más, a férfiaké vastagabb, emiatt aztán később kezdenek el ráncosodni, mint a nők, ami egy bizonyos korig erősítheti azt az érzetet, hogy a nők hamarabb öregszenek. Ugyanakkor a férfiak ráncai, amikor megjelennek, mélyebbek és markánsabbak, mint a nőké. Emellett az ösztrogén hormon mennyiségével is összefügg, hogy egy nő arca mennyire fiatalos. A férfiak szervezetében tesztoszteronból van több, ez a hormon pedig segít lassítani az öregedést. Ugyanakkor az ösztrogéntermelés hamarabb kezd el csökkenni, mint a tesztoszterontermelés, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy a nőknél hamarabb jelentkeznek a ráncok.
Ráadásul nők esetében a menopauza is a szervezet komoly igénybevételével jár, és az ebben az időszakban zajló hormonális változások szintén hozzájárulnak az öregedési folyamatok gyorsulásához. A menopauza után a nők szervezete kevesebb kollagént termel, mint előtte, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a bőrük láthatóan veszítsen a rugalmasságából és feszességéből.