Tényleg gyorsabban öregszenek a nők a férfiaknál?

A nők átlagos élettartama magasabb, mint a férfiaké. Külsőre mégis gyakran úgy tűnhet, hogy gyorsabban öregszenek. Lássuk, milyen tényezők állhatnak a jelenség hátterében.

Mi is a stressz valójában? Részletek itt.

A nők hajlamosabbak az idegkimerülésre és -összeroppanásra, különösen a munkával kapcsolatos extrém stressz és szorongás hatására. A szervezetükben zajló hormonális változások miatt a depresszióra és a szezonális depresszióra is hajlamosabbak. Az ezekkel járó stressz pedig szintén hozzájárulhat a korai öregedéshez - mondta el dr. Judith Moring pszichiáter a brightside.me-nek nyilatkozva.

Több tényező is közrejátszhat abban, ha a nők látszólag gyorsabban öregszenek
Több tényező is közrejátszhat abban, ha a nők látszólag gyorsabban öregszenek. Fotó: Getty Images

Egy, a George Mason Egyetem kutatói által 2018-ban lefolytatott tanulmány szerint a terhesség külsőleg akár 11 évvel is idősebbnek mutathatja a nőket. Az édesanyák telomerjei rövidebbek, mint azok esetében, akik sosem szültek. Márpedig minél rövidebbek valakinek a telomerjei, annál idősebbnek tűnik. Emellett várandósság alatt egyáltalán nem ritka az extra stressz, ami szintén felgyorsíthatja az öregedési folyamatokat.

A férfiak és a nők bőre más, a férfiaké vastagabb, emiatt aztán később kezdenek el ráncosodni, mint a nők, ami egy bizonyos korig erősítheti azt az érzetet, hogy a nők hamarabb öregszenek. Ugyanakkor a férfiak ráncai, amikor megjelennek, mélyebbek és markánsabbak, mint a nőké. Emellett az ösztrogén hormon mennyiségével is összefügg, hogy egy nő arca mennyire fiatalos. A férfiak szervezetében tesztoszteronból van több, ez a hormon pedig segít lassítani az öregedést. Ugyanakkor az ösztrogéntermelés hamarabb kezd el csökkenni, mint a tesztoszterontermelés, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy a nőknél hamarabb jelentkeznek a ráncok.

Ráadásul nők esetében a menopauza is a szervezet komoly igénybevételével jár, és az ebben az időszakban zajló hormonális változások szintén hozzájárulnak az öregedési folyamatok gyorsulásához. A menopauza után a nők szervezete kevesebb kollagént termel, mint előtte, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a bőrük láthatóan veszítsen a rugalmasságából és feszességéből.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra