Tyúkszem: hogy néz ki, és mit tehetünk ellene?

A tyúkszem gyakori bőrelváltozás, mely minden korosztályt érinthet, és bár súlyosabb egészségügyi problémákat ritkán okoz, kellemetlen és fájdalmas lehet. Szerencsére, megelőzni és kezelni sem nehéz.

A tyúkszem néhány millimétertől egy centiméterig terjedő (borsó vagy lencse nagyságú), kitüremkedő, sárgás színű szarumegvastagodás, bőrkinövés, mely leggyakrabban a lábon, pontosabban a talpon, illetve a lábujjak ízületein jelenik meg.Mivel általában fordított kúp alakú, ezért a tyúkszem belső hegye, "magja" könnyen nyomhat idegvégződéseket, ami kifejezetten fájdalmas lehet.

A bütyök (hallux valgus) a láb leggyakoribb deformitásai közé tartozik, különösen a fejlett társadalmakban és a nők között fordul elő nagy számban. A nagylábujj alappercének kinövését értjük alatta. Kialakulásának oka a láb harántboltozatának süllyedése, amelyet a köznyelv lúdtalpnak nevez. A részletekért kattintson! Két típusút különböztethetjük meg: a fiatalabb korosztály tagjainál , vírus okozza, míg az idősebbeknél inkább a nem megfelelő cipőválasztás, vagyis a túl szoros lábbelik miatt alakul ki, hiszen így fokozott nyomás nehezedik a láb egy bizonyos pontjára.

A tyúkszem kezelésénél először is tisztázni kell, hogy vírus okozta-e vagy pedig az erőteljes nyomás. Ezt azonban csak szakember tudja megállapítani, akivel mindenképpen érdemes beszélni, mert a két típus eltérő kezelést igényel. Ha a vírus okozta tyúkszemet hagyományos, otthoni módszerekkel, például tyúkszemtapasszal próbáljuk meg kezelni, azzal gyakran csak a fertőzés továbbterjedését segítjük elő!

A tyúkszem eltávolítása szakember dolga, otthon nem érdemes kísérletezni vele, mert általában nem tudjuk megfelelően kimetszeni. Ha mégis ezzel próbálkozunk, előtte mindenképpen puhítsuk fel a bőrt lábáztatással vagy speciális tyúkszemtapasz segítségével. A tyúkszemtapaszok általában szalicilsavat tartalmaznak, mely enyhén hámlasztó hatású.

Mint a lábon lévő bőrproblémák legnagyobb részét, a tyúkszemet is egyszerűbb megelőzni, mint kezelni. A legfontosabb a megfelelő cipő kiválasztása, ehhez azonban szakorvosnak is látnia kell a lábat, különösen, ha gyakran alakulnak ki rajta bőrkeményedések vagy tyúkszemek, és mindig ugyanazon a helyen. Ez ugyanis például lúdtalp jele is lehet!

A tyúkszemet kezelni és megelőzni sem nehéz

A cipő legyen kényelmes, megfelelő méretű és a formája is igazodjon a lábhoz. Nagyon fontos emellett a megfelelő alátámasztás.Ha szükséges, szerezzünk be talpbetétet, és ha hajlamosak vagyunk arra, hogy tyúkszemeink legyenek, akkor érdemes speciális párnát vagy párnázott gyűrűt alkalmazni.

A lábunkat rendszeresen áztassuk, igyekezzünk ledörzsölni vagy leradírozni az elpusztult, száraz hámsejteket , hogy a komolyabb bőrkeményedéseket elkerüljük. A tápláló krémezés pedig puhán tartja és ápolja a bőrt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A cukorbetegeknek különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk a lábuk egészségére. A vérző tyúkszem gyakran a cukorbetegség egyik legelső tünete!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +1 °C

A látási viszonyok fokozatosan javulnak, eközben délnyugatról vastagabb felhőtakaró kúszik fölénk. A felhőzettel érkező csapadékzóna a Dunántúlon, később a Duna-Tisza közén okoz gyenge esőt. A légmozgás általában mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra