Elfogadott tény, hogy a körmök színe, szerkezete, formája alapján bizonyos következtetések levonhatók arról, hogy éppen milyen egészségi állapotban vagyunk.
Az egészséges köröm szilárd, de hajlékony. Sima a felszíne és matt fényű. Az úgynevezett félhold a köröm hátsó részén, a "tövénél" világosabb. A körmöt rendszerint hibátlan bőr veszi körül. Alakja egyénileg változik, elsősorban a csontok formájától és nagyságától függ a kialakulása.
– mondta Eckart Haneke bőrgyógyász-professzor.
Nem minden elváltozás mögött rejlik valamilyen súlyos betegség, de a következő jelekre érdemes és kell is figyelni!
1. A körömágy közvetlen közelében egy vékony, fehér félholddal indul a köröm felszíne. Megfelelő vitaminszint esetén ez minden körmön látható, de B12-vitamin hiányában el is tűnhet. Nagyon szélsőséges esetekben szív- és érrendszeri problémára is utalhat.
2. Körmeink legismertebb jelzése az apró fehér foltok megjelenése a körömágy feletti területen. Ez vitaminhiányos állapotot jelezhet, de a fehérjehiány is okozhatja.
3. A hosszanti barázdák a körmön például azt mutatják meg, hogy túl kevés emésztőnedv képződik a szervezetben. Ezzel összefüggésbe hozható a bél baktériumflórájának hiányossága, és az immunrendszer nem megfelelő működése is.
4. Ha a köröm korábban rózsaszín, átlátszó és egészséges volt, viszont egyre fehérebb, nem-áttetsző lesz, akkor az májbetegséget jelezhet. Ha a köröm átlátszóan halvány, az vérszegénységre, vagy rossz vérellátásra, vérkeringésre utal.
5. Amellett, hogy nem éppen szemrevalóak, a töredezett, elvékonyodott körmök akár valamilyen vitamin- és nyomelemhiányra is felhívhatják a figyelmünket. A tünet sokszor utalhat kalcium, vas vagy cinkhiányra is.
6. A felpúposodó köröm (óraüveg-köröm) az oxigénellátás tartós elégtelenségére, a szív és a tüdő rossz működésére utalhat. Ezzel szemben a "kanálköröm" (behorpadó körmök), vashiányra utalhat, de akár külső hatásokkal is magyarázható, mert aki sokat dolgozik sós folyadékokkal, annál is előfordulhat ez az elváltozás.
7. A lilás-kékes körmök oxigénhiányt vagy a légzőszervek megbetegedéseit jelezhetik, amennyiben nem ütés következtében alakultak ki.
8. Az elsárgult körmök a májfunkciók zavarára utalhatnak, de előre jelezhetik a kialakulófélben lévő vagy nem megfelelően karbantartott diabéteszt is, de gombás fertőzést vagy pajzsmirigyproblémát is előrevetíthetnek.
9. A körömlemez alatti világosbarna vagy akár feketévé váló foltok nem jelentenek túl jót, leginkább bevérzések (hematóma) miatt jelentkezhetnek. Ezek hátterében pedig pikkelysömör vagy rosszindulatú bőrdaganat is állhat.
10. A köröm felszínén kialakuló keresztárkok hormoningadozáskor alakulhatnak ki, illetve bizonyos fertőzések vagy rákellenes gyógyszerek mellékhatásaiként.