Az arc kipirosodásának közvetlen oka, hogy a bőr alatti apró vérerek kitágulnak és megtelnek vérrel, ami kívülről rózsaszínnek vagy pirosnak látszik. Az arcon azért olyan feltűnő a jelenség, mert ott a vékony bőrhöz nagyon közel futnak az erek. A bőrszínváltozás mellett a kipirosodás melegségérzéssel is járhat. Bár az esetek többségében ártalmatlan okok állnak a háttérben, ha a kipirulás túl gyakran fordul elő, vagy nem múlik el teljesen, érdemes szakemberhez fordulni – hívta fel a figyelmet dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza. Lássuk tehát, melyek az arc kipirosodásának leggyakoribb okai.
Zavartság, idegesség
Ha idegesek vagyunk vagy zavarban érezzük magunkat valamiért, testünk olyan hormonokat termel, mint például az adrenalin, amelyek átmenetileg kitágítják az ereket, tehát a bőr is kipirosodik. Akiket zavar az elpirulásuk, gyakran emiatt szoronganak tovább, ami viszont fenntartja vagy fokozza a pirulást.
Meleg
Amikor a szervezet túl meleget érzékel – például intenzív fizikai munka hatására, vagy amikor a hidegből egy meleg helyiségbe lépünk -, kísérletet tesz arra, hogy lehűtse magát. Ezért kitágítja az ereket, ami pirosságot eredményez. Ilyenkor érdemes mélyeket lélegezni és vizet inni. Ha azonban a pirosság mellett kimerültség, nehézlégzés, zavartság is jelentkezik, akkor segítséget kell kérni, mert nyáron például hőguta, továbbá bármely évszakban szívbetegség is okozhat ilyen tüneteket.
Alkohol
Az alkohol felviszi a vérnyomást, ami tágulásra készteti az ereket – innen is eredhet a pirosság. Rendszeres alkoholfogyasztás esetén a pirosság tartóssá is válhat.
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet a kipirulás, ilyenek főként egyes antibiotikumok, nitrátok, hormonrendszerre ható gyógyszerek, vízhajtók, fájdalomcsillapítók. Ha mellékhatásként jelentkezik a pirosság, érdemes a kezelőorvossal megbeszélni, aki szükség esetén változtatást javasolhat a gyógyszerelésben.
Menopauza
A klimaxot megélő emberek komoly hormonváltozásokon mennek keresztül, amelyek a véráramlást is érintik. Ennek eredménye lehet a hőhullám: egy hirtelen, intenzív melegségérzés, amely az egész testet érinti, így az arc is kipirulhat, verejtékezhet. A menopauzával esetlegesen együtt járó kellemetlen jelenségekről nőgyógyásszal és életmódorvossal érdemes egyeztetni.
Hormonális rendellenességek, betegségek
Az endokrin betegségek hatására megváltozik a hormonális státusz, és egyes esetekben azon hormonok termelődése fokozódik, amelyek növelik a vérnyomást. Ennek következtében aztán tünetként jelentkezhet pirosság. Ilyen betegség lehet például a Cushing-szindróma, a karcinoid szindróma (szerotonint termelő gyomor-bélrendszeri daganat - a szerk.) és a pajzsmirigydaganat is.
Rozácea
A rozácea az arc bőrén, főleg a középső területen kezdetben időszakosan megjelenő bőrpír, mely későbbiekben állandósul, majd apró pattanások, értágulatok jelentkeznek az orcákon. Krónikus bőrbetegség, amely főleg a 30-60 év közötti nőket érinti. A bőr kisereinek beidegzési zavara okozza, és családi hajlam, öröklött tényezők is hajlamosítanak kialakulására. A legveszélyeztetettebbek mégis a változókorba lépett, világos bőrű nők, bár férfiaknál sem ritka jelenség a „borvirágos” orr és orca. Az állapotromlásban közrejátszhat a stressz, a napfénynek való kitettség, a túl meleg és túl hideg hőmérséklet, bizonyos italok, ételek és egyes gyógyszerek.
A diagnózissal és a kezeléssel sem érdemes késlekedni
„Elsősorban fontos kideríteni, mi is okozza a pirosságot. Vagyis, ha nem csak enyhe és alkalmi pirulásról van szó, a tünetek nem szűnnek, esetleg romlanak, mindenképpen utána kell járni, nem bőrbetegségről van-e szó” – hangsúlyozta dr. Rózsa Annamária. „Gyakran diagnosztizálunk rozáceát, amelyet nem csak az esztétikum miatt érdemes időben kezeltetni, ugyanis bizonyos esetekben a szemet is érintheti.”
Az enyhébb és a legsúlyosabb állapot között négy fázis különböztethető meg. Fontos, hogy már a legkisebb tünetek jelentkezésekor bőrgyógyászhoz kell fordulni, hogy ezáltal megakadályozható legyen a betegség teljes kifejlődése. Bár a rozácea egyelőre gyógyíthatatlan, de odafigyeléssel és orvosi segítséggel a tünetek enyhíthetők. A szakember fontos tanácsokat tud adni a használható kozmetikumokról, a gyulladás elkerüléséről. Súlyos esetben szájon át szedhető készítmények is szóba jöhetnek. A már kialakult értágulatokat lézeres vagy rádiófrekvenciás kezeléssel lehet eltüntetni, amivel nem szabad megvárni az előrehaladott állapotokat.