Legtöbbször a láb biomechanikájának felborulásából adódhat az elváltozás, amely lúdtalpban, bokasüllyedésben nyilvánul meg. Emiatt a tartási rendellenesség miatt alakulhat ki fokozatosan az előláb deformitása , amely az egyes ujjon bütyök néven ismert, a többi ujjon kalapácsujj deformitáshoz vezethet. De sokszor örökletes tényező is lehet az ok, amely ezt kiváltja - mondta Dr. Börzsei-Knoll Veronika, az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ lábsebésze.
A szakember szerint, amikor már rendszeresen kellemetlen érzés, fájdalom tapasztalható, nehézséget okoz a cipő viselése, nem szabad sokáig várni és halogatni a probléma megoldását, mert minél tovább áll ez a helyzet, annál nagyobb az esély, hogy a láb rögzül ebben a kóros helyzetben. A műtéti megoldás pedig egyre nehezebbé válik.
Ha már kialakult az előláb deformitása, akkor - jelen tudásunk szerint -, csak a műtét lehet a végleges megoldás. Különböző talpbetétek persze csökkenthetik a fájdalmat, de az okot nem tudják megszüntetni. A modern lábsebészeti eljárásoknak köszönhetően azonban egy sikeres műtét után nincs kiújulás.
Az operáció során a láb biomechanikai egyensúlyát állítjuk vissza azáltal, hogy az izmok eredeti működését, valamint a csont helyes anatómiai tengelyét korrigáljuk. Azért tartanak sokan a bütyök megműtésétől, mert korábban egy sokkal egyszerűbb, drasztikusabb operációt alkalmaztak, hiszen csak a kiálló csont eltávolítása történt meg. Az eredeti anatómia ebben az esetben nem állt vissza, ezáltal sokszor kiújult a probléma - tette hozzá az ortopéd traumatológus.
Lényeges azonban, hogy az operáció csak az első lépés, elengedhetetlen a rehabilitáció - enélkül semmilyen műtéti eljárás nem lehet teljesen sikeres. A felépülés hosszadalmas: a műtét után 2-3 hónapig rendszeresen kell gyógytornára járni. A modern rögzítő-technikáknak köszönhetően azonban már nincsen szükség gipszre, elég egy speciális cipő, amely segítségével sokkal komfortosabbá tehetjük az operáció utáni időszakot.