A pikkelysömör (másnéven pszoriázis) kiváltó oka nem teljesen tisztázott, a kutatási eredmények szerint a pikkelysömört a szervezet immunrendszerének zavara okozhatja.
Ez a hámló réteg könnyen lekaparható, a lekaparás után pontszerű, apró vérzés látható. Másik jellemző tulajdonsága a betegségnek az ún. Köbner-jelenség, ez abból áll, hogy a bőrt ért mechanikai sérülés után pszoriázisos plakkok jelenhetnek meg. A pikkelysömör megjelenhet például a könyökökön és térdeken de bárhol máshol is a test felszínén. A pszoriázis gyakori a hajas fejbőrön, vaskos hámlás formájában. A körmökön apró, tűszúrás-szerű pontocskák jelentkezhetnek és gyakran az ízületek is gyulladásba léphetnek a betegség hatására.
Fontos azonban, hogy a pikkelysömör típusa, tünetei és súlyossága egyedileg nagy eltérést mutat, az enyhe esettől a középsúlyos, illetve súlyos pikkelysömörig.
Hová fordulhat?
Amennyiben pikkelysömörös tüneteket fedez fel magán, vagy meglévő pikkelysömöre nem javul legalább 3 hónap kezelés ellenére sem, keresse fel háziorvosát (enyhe pikkelysömör esetén) vagy az országban 9 helyen működő pszoriázis centrum egyikét, ahol tapasztalt szakorvosok lesznek az Ön segítségére.
Nézze meg, melyik a legközelebbi centrum!
Amennyiben a betegségről szeretne többet megtudni, olvassa el kiemelt rovatunk cikkeit!