A törökök a kormányzati terveket egészen komolyan is veszik: a világ egyik legnagyobb kórházberuházását akarják ugyanis megvalósítani Isztambulban. Az Ikitelli-projektet 36 hónapon belül szeretnék megvalósítani. A komplexum 9 kórházból áll majd, és napi 29 ezer beteget lesz képes ellátni. Az Ikitellinek 2682 ágya és tízezer alkalmazottja lesz. A projektet egy török és egy japán cég közösen valósítja meg, de többek között nagy nemzetközi biztosítótársaságokat is bevonnak - egyet szintén Japánból - a 1,5 milliárd dolláros projektbe.
A Hürriyet című török lap szerint az isztambuli beruházás társ-fővállalkozója, a Rönesans Health Investment hasonló projektet tervez Kazahsztánban is mintegy 500 millió dollár értékben.
Hogy a török kormány ilyen vehemensen támogatja a kórházfejlesztéseket, nem véletlen. Dr. Fluck István, a Gyógyfürdőügyi és Klimatológiai Világszövetség (FEMTEC) tiszteletbeli elnöke szerint Törökország régóta hajt végre fejlesztéseket ezen a területen, és nemcsak a technikai, hanem a személyzeti feltételeket is megteremtik az ellátáshoz. A világszövetségi vezető minderről a Közép-európai Club Pannonia Közhasznú Egyesület nemrégiben tartott egészségturisztikai rendezvényén beszélt.
Alkalmazkodnak a külföldi betegekhez
A török orvosokat nemzetközileg elismert helyeken képzik, de például a turisták által felkeresett régiókban a hostessek egy része holland, hogy a nyelvi nehézségeket áthidalják. A holland hostessek több nyelven beszélnek, az utóbbi időben már oroszul is megtanultak - alkalmazkodva a betegek változó összetételéhez. Törökországban az isztambuli megaprojekthez hasonló kórházkomplexumok már a déli tengerparton, Antalya környékén régóta működnek. Ezek mind-mind hasonló szisztémában dolgoznak: egy központi kórház és körülötte több, 60-80 ágyas szatellitkórház található Fluck szerint. Általában helikopter-leszállóhelyek is vannak ezekben a speciális szállítási igények kiszolgálására.
Fluck István szerint a nemzetközi egészségturisztikai létesítmények jelentős része magánkezdeményezésből, privátkórházként működik. A török egészségügy általános helyzetét ezért nem szabad összekeverni a gazdag külföldi és hazai páciensek ellátására kialakított magánintézmények állapotával.
Előre tervezett orvosi beavatkozásokra a gyógyturisták 45 százaléka külföldről érkezik Törökországba. A többi páciens viszont a gazdag helyiek és a török tengerparton élő nyugat-európai nyugdíjasok közül kerül ki - tudtuk meg a világszövetség tiszteletbeli elnökétől.