Hótaposó túra
Sokan gondolják, hogy a kirándulások csak a napsütéses, meleg hónapokban lehetnek kellemesek, ez azonban távolról sincs így! A hófödte dombok, a fehérbe öltözött erdei táj mesés látványt nyújt, amelyben - ha megfelelően felöltöztünk - egész nap gyönyörködhetünk. A téli túrázás ráadásul az egészségünkre is jó hatással van, az aktív életmód segíthet például felülkerekedni az elsősorban télen jelentkező, szezonális depresszió tünetein. A kevés napfény, amellyel ilyenkor érintkezhetünk, aranyat ér: a napsugarak által szervezetünkben termelődő D-vitamin erősíti az immunrendszerünket és energiával tölt fel.
A fővárosban élőknek a Pilis vagy a Budai-hegység is elérhető közelségben van, ha kimozdulnának. A Balaton környékén járva érdemes ellátogatni a Badacsonyhoz , ahol a tájvédelmi körzet tanúhegyeinek koronát vesztett fái közül messze belátható a vidék. Az itteni pincészetek és vendéglátóhelyek egy része a téli hónapokban is nyitva tart, ezért a túrázást gasztronómiai élményekkel is összeköthetjük. A hótaposó túrához viszont elengedhetetlen a vízálló, kényelmes bakancs, és a termosz is jól jöhet, ha langyos teát vagy kávét vinnénk magunkkal az útra. Feltöltött telefon nélkül soha ne induljunk útnak!
Karácsonyi vásár
December közepén a belvárosban sétálva mindenkit magával ragad a karácsonyi hangulat. A kidíszített épületek, fenyők látványa, a sült gesztenye és a kürtős kalács illata mind az ünnep közeledtét jelzi, ezek az ingerek pedig a karácsonyi vásárokban teljesednek ki.
Karácsonyi vásárt országszerte minden nagyobb városban rendeznek, a fővárosiak pedig több helyszínen is válogathatnak a kézműves portékák közül. A Szent István Bazilika előttire mindenképpen érdemes kilátogatni, hiszen a European Best Destinations oldalának közönségszavazásán ezt választották meg Európa második legjobb vásárának. Ennél is nagyobb és forgalmasabb azonban a Vörösmarty téri karácsonyi vásár, ahol mindenki találhat ajándékot a fa alá.
Gyógyfürdő
A forró fürdő és a wellness különösen jól tud esni a téli hónapokban. Országszerte több fedett fürdő üzemel, amelyben akár télen is csobbanhatunk, és nem érdemes kihagyni az itt elérhető egyéb szolgáltatásokat - masszázs, szauna, gőzkamra - sem!
A gyógyvizek ráadásul az egészségünkre is jó hatással vannak, nem mindegy azonban, hogy milyen fürdőt választunk. A kénes víz a bőrsejtek működésére van hatással, a szénsavas víz pedig a bőr kapillárisainak működését változtatja meg. Ezért keringésjavító hatása miatt is javasolják a szénsavas fürdőt. A gyógyfürdők számos bőrbetegség esetén hasznosak, a sós víz például segít enyhíteni a pikkelysömör tüneteit. Szaunázni pedig annak is érdemes, akit az átlagosnál jobban érint a stressz: a meleg hatására ugyanis a szervezetben endorfin termelődik, amely csökkenti a szorongás káros hatásait, javítja a közérzetet, így jobban fogunk aludni is.
Korcsolyázás
A tél egyik legnépszerűbb mozgásformája a korcsolyázás - szerencsére erre szinte minden nagyobb városban biztosítanak lehetőséget. Kevesen gondolnák, de a korcsolyázás az egyik legkomplexebb módon ható sporttevékenység, fizikailag és fiziológiailag egyaránt hat a szervezetre. Az izmok mellett az ízületeket is védi, mivel serkenti az ízületeket védő ízületi folyadék képződését. Emellett jó hatással van a szív- és érrendszerre, a légzőszervrendszerre, mivel alaposan megdolgoztatja a testet.
Barlangászás
Barlangászni az esős, hűvös időben is élmény, hiszen ezek a képződmények egyenletes hőmérsékletet biztosítanak: nyáron hűvösnek, télen viszont kellenesen melegnek érződik a benti levegő. A legtöbb barlang hőmérséklete 10-12 fok körüli, ez függ persze a mélységétől, elhelyezkedésétől és jellegétől is. A fagyos téli mínuszokban ez igen kellemesnek érződhet.
A barlangok egészségre gyakorolt hatásáról több tanulmány is készült. A hegyek mélyén tisztább a levegő - kevesebb a pollen, a finom por és a kórokozó - ráadásul a páratartalma is viszonylag egyenletes. Ezek miatt segíthet enyhíteni a különböző légúti megbetegedésekkel (asztmával, krónikus bronchitisszel, szénanáthával) küzdők tüneteit. Emellett persze az egyedülálló látvány miatt is érdemes felfedezni ezeket a csodálatos természeti képződményeket.
Barlangokat országszerte látogathatunk: a Budai-hegység népszerű turistacélpontja például a Szemlő-hegyi barlang, de az aggteleki, illetve a tapolcai barlangrendszer is egész évben fogadja az érdeklődőket.